Güney Sudan'da seçimler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Afrika ülkesi Güney Sudan'da bağımsızlığın elde edildiği 2011 yılından bu yana resmi olarak gerçekleştirdiği herhangi bir devlet başkanlığı seçimi ya da parlamento seçimi bulunmamaktadır.

Ülke tarihinin ilk devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri 2018 yılı içerisinde planlanmaktadır. Ülkenin ilk seçimleri her ne kadar 2015 yılı içerisinde planlansa da, bu süreçte yaşanan askeri darbe ve sonrasında yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle hem devlet başkanlığı, hem de parlamento seçimleri alınan kararla 2018 yılına ertelenmiştir. Güney Sudan tarihinin Güney Sudan seçmeninin dahil olduğu en önemli gelişme, 2011 yılında gerçekleştirilen bağımsızlık referandumudur.

Seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Sudan'da bugüne kadar devlet başkanlığı seçimi gerçekleştirilmemiş olup, ilk devlet başkanlığı seçimlerini ilk olarak 2015 yılına planlanmış olsa da, ülkede yaşanan darbe ve iç karışıklık nedeniyle ertelenerek 2018 yılı içerisinde yapılması planlanmıştır.

Ülkenin henüz Sudan'a bağlı bir bölge iken gerçekleştirilen Sudan seçimlerinde seçimleri kazanan parti lideri Salva Kiir Mayardit bağımsızlık sonrasında ülkenin ilk devlet başkanı olarak makama çıkmıştır.

Parlamento[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin bağımsızlığını elde ettiği 2011 yılından bu yana hiç parlamento seçimi yapılmamıştır. Ülkenin bağımsızlık sonrası ilk meclis üyelerinin belirlenmesi için ilk seçimler ilk olarak 2015 yılına planlanmış olsa da, ülkede yaşanan darbe ve iç karışıklık nedeniyle ertelenerek 2018 yılı içerisinde yapılması planlanmıştır.

Ülkenin henüz Sudan'a bağlı bir bölge iken gerçekleştirilen Sudan seçimlerinde o dönem için belirlenen yerel meclis üyeleri bu görevlerine bağımsızlık sonrasında da devam etmişlerdir.

Referandum[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke tarihinin en önemli olaylarından biri olarak ifade edilen bağımsızlık referandumu 2011 yılında gerçekleştirilmiş olup, bu referandum ülke tarihinin ilk ve tek referandumudur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]