Güney Galler Ana Hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

South Wales Main Line (Türkçe:Güney Galler Ana Hattı), Great Western Main Line'nın Büyük Britanya'daki bir ana hattır. Swindon yakınlarındaki Royal Wootton Bassett'teki Londra-Bristol hattından ayrılır, önce Bristol Parkway'e uğrar, ardından hat Güney Galler içinden Severn Tüneli boyunca devam eder.

Great Western Railway, Londra ile Güney Galler arasında British Rail Class 253, 254, 255 ve British Rail Class 800 trenlerini işletmektedir. InterCity 125 Yüksek Hızlı Treni, Cardiff ve Güney Batı İngiltere arasındaki seferlerde CrossCountry, Severn Tunnel Junction aracılığıyla Cardiff'ten Nottingham'a ve oradan Gloucester üzerinden Gloucester'den Newport Line'a hizmet vermektedir ve Birmingham. Wale Railways hat üzerinde Güney Galler ile Kuzey Galler ve Midlands arasında hizmet vermektedir.

Wootton Bassett ve Cardiff Central arasındaki hat, Great Western Ana Hattının daha büyük elektrifikasyonunun bir parçası olarak 25 kV AC havai sistem kullanılarak elektriklendirilir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Great Western Main Line'nın Londra ve Güney Galler arasındaki orijinal rotası, Brunel'in Chepstow Demiryolu Köprüsü'nün 1852'de açılmasından sonra, Bristol'den ayrıldı. Great Western Main Line'a Swindon'dan bağlandı, Stroud, Gloucester ve Chepstow üzerinden devam ederek bugün bildiğimiz şekliyle Chepstow hattına yeniden katıldı. Bu, Great Way Round takma adının oluşmasında etkili olmuştur.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "South Wales Coastal" (PDF). Kırlangıç ​​Oyunları. 2 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2 Ekim 2017.  11. harf sırasında bulunan |yayıncı= parametresi zero width space character içeriyor (yardım)
  2. ^ "The history of GWH". Dünyanın Demiryolu Harikaları. 28 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2017.