Güneş püskürtüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.23, 11 Kasım 2015 tarihinde Sae1962 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16264173 numaralı sürüm (Küçük düzeltmeler yapıldı.)
31 Ağustos 2012'de Güneş'in atmosferindeki Güneş gaz yuvarında asılı olan akkor halindeki hidrojen bulutunun 16:36'da (ETD) uzayda patlaması. Taçküre kütle atımı ya da TKA, saniyede 1450 km hızla uzaya doğru fırladı. TKA sonucu oluşan plazma Dünyaya uğramadı, ancak Dünya'nın manyetik alanında bir etki yaptı ve 3 Eylül 2012 Pazartesi günü bu enerji kutup ışıklarını ortaya çıkarttı. Bu resimde, olayın görüntüsünün Güneş Dinamiği Gözlemevi'nden alınan 30,4 ilâ 17,1 nm dalga boyundaki hafifletilmiş bir sürümü esas alınmıştır.

Güneş püskürtüsü (İng. İngilizcesolar flare), Güneş'in gaz yuvarında (atmosfer) gerçekleşen şiddetli patlamalara verilen addır. Bu patlamalar milyarlarca megaton gücünde olup, genelde saatte 1.000.000 km/saat hızla hareket ederler. Güneş püskürtüsü nedeniyle Dünya atmosferine normalin üzerinde küçük dalga boylu radyasyon parçacıkları girer. Bu püskürtüler sonucunda yeryüzündeki iletişim ve güç ağları olumsuz yönde etkilenebilir.

Konumsal olarak Güneş'in tacında ve renk yuvarında (kromosfer) bulunurlar. Onlarca milyonluk kelvin derecesine kadar ısınan plazma, elektron ve protonları çok yüksek hızlara ulaştırır. Üretilen elektromıknatıssal ışınım, radyo dalgalarından gamaya kadar geniş bir tayf aralığını kapsar.

Güneş püskürtüleri magnetik birleşmelerden dolayı oluşurlar. İlk oluşum ise 1859 yılında gözlemlenmiştir.

Kaynaklar