İçeriğe atla

Güneş enerjili sokak lambası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kâbil Güneş enerjili Sokak Lambası Projesi

Güneş enerjili sokak lambaları, (ing: solar lamp) genellikle aydınlatma yapısına veya direğe takılan güneş paneli ile çalışan yükseltilmiş ışık kaynaklarıdır. Güneş panelleri, gece boyunca floresan veya LED lambayı yakan şarjlı bir aküyü şarj eder.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu güneş enerjili lamba, güneş paneli voltajını kullanıp dış ortamdaki ışığı algılayarak otomatik olarak açılır ve kapanır. Güneş enerjili sokak lambaları gece boyunca çalışacak şekilde tasarlanır. Güneş uzun süre aydınlatmıyorsa, bir geceden fazla da yanık kalabilir. Daha eski modeller, floresan veya LED olmayan lambalıydı. Rüzgarlı bölgelere kurulan güneş lambaları, rüzgarla daha iyi başa çıkabilmek için genellikle düz panellerle donatılır.

Modern tasarımlar, akü yönetimi için kablosuz teknolojiyi ve bulanık kontrol teorisini kullanır. Bu teknolojiyi kullanan sokak lambalarının, her biri ağı açıp kapatabilen bir ağ gibi çalışabilir.[1]

Bileşenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş enerjili sokak lambaları dört ana bölümden oluşur:

Güneş Paneli[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş paneli, güneş enerjisini lambaların kullanabileceği elektriğe dönüştürebildiğinden güneş paneli güneş enerjili sokak lambasının en önemli parçalarındandır. Güneş sokak lambalarında çok yaygın kullanılan iki tür güneş paneli vardır: mono kristal ve polikristal. Monokristal güneş panellerinin dönüşüm oranı, polikristal muadillerine göre daha yüksektir. Güneş panelleri de watt sistemlerinde farklılıdır.

Aydınlatma Armatürü[değiştir | kaynağı değiştir]

LED'ler daha az enerji tüketerek çok daha yüksek parlaklık vereceğinden, genellikle modern güneş sokak lambalarının birincil aydınlatma kaynağı olarak kullanılır. LED armatürün enerji tüketimi, geleneksel sokak lambalarında aydınlatma kaynağı olarak kullanılan HPS armatür muadilinden en az %50 daha azdır. LED'lerde ısınma süresinin olmaması verimlilik artışı için hareket dedektörünün kullanılmasına da izin verir.

Şarjlı Akü[değiştir | kaynağı değiştir]

Aküler gün boyunca güneş paneli tarafından üretilen elektriği depolar ve gece boyunca armatüre enerji sağlar. Akünün ömrü ışığın ömrü açısından çok önemlidir ve akü kapasitesi, lambaların yedekleme günlerini etkiler. Güneş enerjisiyle çalışan sokak lambalarında çok yaygın kullanılan iki tür akü vardır: jel hücreli derin döngülü aküler ve kurşun asit aküler. Lityum-iyon aküler, küçük olmalarından dolayı da popülerdir.

Direk[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sokak lambaları için, özellikle güneş enerjili sokak lambaları için sağlam direkler gereklidir çünkü genellikle direğin tepesine takılan armatür, paneller ve bazen aküler gibi çeşitli bileşenler vardır. Ancak bazı yeni tasarımlarda PV panelleri ve tüm elektronik parçalar direğin içindedir. Rüzgar direnci de bir faktördür. Ayrıca bu tip direkler için temel kafesi ve akü kutusu gibi aksesuarlar mevcuttur.

Tip[değiştir | kaynağı değiştir]

Otobüs durağında güneş enerjili sokak lambası

Her sokak lambası, diğer sokak lambalarından bağımsız olarak kendi fotovoltaik paneline sahip olabilir. Alternatif olarak, ayrı bir konuma merkezi bir güç kaynağı olarak birkaç panel kurulup birçok sokak lambasına elektrik verebilir.[2]

Hepsi bir arada güneş enerjili sokak lambaları, akü dahil olmak üzere gerekli tüm parçaları kompakt şekilde bir araya getiren küçük tasarımlarıyla popülerdir.

Nevada’nın Las Vegas şehri, insanlar üzerlerinden geçtiğinde elektrik üreten kinetik kiremitlerle birleştirilmiş yeni EnGoPlanet Solar Sokak lambalarını test eden dünyadaki ilk şehirdi.

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Güneş enerjili sokak lambası elektrik şebekesinden bağımsızdır. Dolayısıyla işletme maliyetini azaltır.
 • Güneş enerjili sokak lambası, geleneksel sokak lambalarına kıyasla daha az bakım gerektirir.
 • Dış kablolar olmadığından kaza riski daha azdır.[2]
 • Güneş panellerinden üretilen elektrik çevreyi kirletmez.
 • Güneş paneli sisteminin ayrı parçaları kolayca taşınabilir.
 • Enerji maliyetlerinden tasarruf edilebilir.

Dezavantajlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İlk yatırımı klasik sokak lambalarına göre daha yüksektir.
 • Ekipman maliyetleri nispeten daha yüksek olduğundan hırsızlık riski daha yüksektir.[2]
 • Kar veya toz, nemle birleştiğinde yatay PV panellerde birikebilir ve enerji üretimini azaltabilir, hatta durdurabilir.
 • Şarjlı akülerin armatürlerin kullanım ömrü boyunca birkaç kez değiştirilmesi gerekir ve bu da lambanın toplam kullanım ömür maliyetine eklenir.

Akünün şarj ve deşarj döngüleri de projenin toplam maliyeti düşünüldüğünde oldukça önemlidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Guijuan, Wang; Zuoxun, Wang; Yingchun, Zhang; Lanyun, Shao (2011). "A New Intelligent Control Terminal of Solar Street Light". 2011 Fourth International Conference on Intelligent Computation Technology and Automation. ieeexplore.ieee.org. ss. 321-324. doi:10.1109/ICICTA.2011.91. ISBN 978-1-61284-289-9. 
 2. ^ a b c "A Study on energy efficient & Solar PV street lighting system" (PDF). fosetonline.org. 29 Mart 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2011.