Güneş arabası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
TÜBITAK'ın düzellediği Formula G 2006 yarışı 1. ve 2. İTÜ ekibi (Solda ARIba, Sağda ARIba II)
Nuna takımı yarış kursunda

Güneş arabası, kara taşımacılığı için kullanılan bir güneş enerjili araç'tır. Güneş arabaları genellikle yalnızca güneş enerjisiyle çalışır ancak bazı modeller bu gücü batarya kullanarak tamamlar veya pilleri doldurmak için güneş panellerini kullanır veya esasen batarya gücü kullanan bir otomobil için yardımcı sistemleri çalıştırır. Yüksek kapasiteli güneş modülleri ile 10 m2 yüzeyden 2.25 kW'lık güç sağlanabilir. Modüllerin verimine ve alanına bağlı olan güç farklı tipte modüllerde değişiklik gösterir.

Güneş arabaları genellikle havacılık, bisiklet, alternatif enerji ve otomotiv endüstrilerinde kullanılan teknolojileri birleştirir. Güneş enerjili aracın tasarımı araca giren enerji miktarıyla ciddi şekilde sınırlıdır. Güneş enerjili otomobillerin çoğugüneş enerjili araba yarışları amacıyla yapılmıştır. Bazı prototipler halka açık kullanım için tasarlanmıştır ve Lightyear One güneş enerjili Bataryalı elektrikli araç 2021'den itibaren satışa sunulması bekleniyor; halen öncelikli olarak güneş enerjisiyle çalışan hiçbir ticari araba yoktur.

Güneş arabaları güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için fotovoltaik hücre leri (PV hücreleri) kullanan bir güneş paneli ​​'ne bağlıdır. Güneş enerjisini ısıya dönüştüren güneş termal enerjisinin aksine PV hücreleri doğrudan güneş ışığını elektriğe dönüştürür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İcat edilen ilk model güneş arabası General Motors çalışanı William G. Cobb tarafından yapılan 15 inçlik küçük bir araçtı. William G. Cobb aracı Sunmobile olarak adlandırıldı ve onu 1955'te Şikago, Powerama kongresinde sergiledi. 12 selenyum fotovoltaik hücre ve küçük bir elektrik motorundan oluşuyordu.[1]

Güneş paneli[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş paneli güneş ışığını elektriğe dönüştüren yüzlerce güneş pilinden oluşur. PV hücreleri bir araya getirilen modüller oluşturmak üzere bir araya getirilir.[2] Kullanımdaki daha büyük diziler 2 kilowattan (2.6 hp) daha çok güç üretebilir.

Güneş paneli altı şekilde yerleştirilir:

 • yatay. Bu en yaygın düzenleme günün çoğunda düşük enlemlerde veya daha yüksek enlemlerde yaz aylarında tam güç verir ve rüzgarla çok az etkileşir. Yatay paneller birleştirilebilir veya serbest bir örtü gibi olabilir.
 • dikey. Bu düzenlemede bazen rüzgâr enerjisinden yararlanmak için bağımsız veya bütünleşik yelkenler vardır.[3] Faydalı güneş enerjisi sabahları, akşamları veya kışın ve araç doğru yönü gösterdiğinde sınırlıdır.
 • ayarlanabilir. Güneş alçak ve yana doğru olduğunda gücü artırmak için serbest güneş panelleri genellikle hareket ekseni etrafında eğilebilir. Bir alternatifi park halindeyken tüm aracı yatırmaktır. İki eksenli ayarlama yalnızca aerodinamik direncin karayolu taşıtlarından daha az önemli olduğu deniz araçlarında bulunur.
 • birleşik. Bazı araçlarda mevcut her yüzey güneş pilleriyle kaplanır. Hücrelerin bazıları en uygun açıda olurken diğerleri gölgede kalır.
 • tanıtım videosu. Güneş enerjisi römorkları özellikle mevcut araçların çok az stabilite ile iyileştirilmesi için kullanışlıdır, örn. bisikletler. Bazı römorklarda piller vb ayrıca tahrik motoru vardır.
 • uzaktan. Güneş panelini araç yerine sabit bir yere takarak güç çoğaltılabilir ve direnç en aza indirilebilir. Ancak sanal şebeke bağlantısı gerçek güneş araçlarına göre daha çok elektrik kaybına neden olur ve batarya da daha büyük olmalıdır.

Bataryalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir güneş enerjili arabadaki batarya takımı arabanın güneş olmadan 250 mil (400 km) gitmesine ve arabanın sürekli olarak 60 mph (97 km/sa) hızlarında gitmesine izin vermek için yeterlidir.

Motorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş enerjili araçlarda kullanılan motorlar tipik olarak yaklaşık 2 veya 3 beygir gücündedir[4] ancak deneysel hafif güneş arabaları tipik bir aile arabası 160 (km/saat (100 mph) ile aynı hıza ulaşabilir.[5]

Telemetri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aracın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve sürücünün olası sorunları tespit etmek için birden fazla göstergeyi izlemesi gerekir. Göstergeleri olmayan arabalarda neredeyse her zaman kablosuz telemetri özelliği bulunur bu da sürücü ekibinin aracın enerji tüketimini, güneş enerjisi yakalamasını ve diğer parametreleri izlemesine olanak tanır ve böylece sürücüyü sürüşe konsantre olmak için serbest bırakır.

Genel kullanım için arabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sion aile arabasının prototipi

İlk güneş enerjili aile arabası 2013 yılında üretildi.[6] Case Western Reserve Üniversitesindeki araştırmacılar ayrıca güneş panellerinde kullanılan daha iyi malzemeler sayesinde daha hızlı şarj edilebilen daha iyi bir güneş arabası geliştirdiler.[7]

Çinli güneş paneli üreticisi Hanergy, lityum iyon piller ile donatılmış güneş enerjisi arabaları üretip Çin'deki tüketicilere satmayı planlıyor.[8][9]

Hanergy beş ila altı saatlik güneş ışığının arabaların ince film güneş pillerinin günde 8-10 kWh arasında güç üretmesine ve aracın yalnızca güneş enerjisiyle yaklaşık 80 km (50 mil) gitmesine imkan vermesi gerektiğini söylemektedir.[10] Maksimum menzil yaklaşık 350 km'dir (217 mil).

Haziran 2019'da solar-electric Lightyear One duyuruldu. Tesla ve Ferrari'deki eski mühendisler tarafından tasarlanan arabanın kaputu ve tavanı güneş panellerinden oluşuyor. Araç aynı zamanda normal elektrik enerjisinin yanı sıra hızlı şarj istasyonlarından da şarj alıyor ve 2021 yılında 135 bin dolar civarında bir maliyetle sınırlı üretime girmesi bekleniyor.[11]

Ağustos 2019'da Aptera Motors 1000 mil menzilli, güneş enerjili, çok verimli "Asla Şarj Etmeyen" Ev, Aptera için bir finansman kampanyası duyurdu.[12][13] Bu finansman kampanyası başarılı oldu ve Aptera prototipi gösterildi ve EV 4 Aralık 2020'de piyasaya sürüldü ve müşteri teslimatı 2021'in 4. çeyreği için planlandı.[14][15]

Temmuz 2020'de Alman otomobil üreticisi Audi şirketin tescilli hafif esnek panellerini Araba parçalarına dahil etmek amacıyla bir geliştirme planı için İsrailli bir start-up Apollo-Power ile bir MOU imzaladı. Apollo-Power'ın Gündemi dünyadaki her arabayı Solar hale getirmektir.

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ [h/first-solar-car.htm "History of the Solar car"] |url= değerini kontrol edin (yardım). Automo Story 386N. Arrowhead Avenue San Bernardino, CA 92415. Erişim tarihi: 22 Şubat 2018. 
 2. ^ Lynch, J., Power from sunlight: photovoltaics
 3. ^ The Leading Edge, Tamai, Goro, Robert Bentley, Inc., 1999, p. 137
 4. ^ "Why Not a Practical Solar Powered Car?". Welweb.org. 9 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 5. ^ Fastest solar-powered car on tour
 6. ^ "Student team unveils world's first solar-powered family car". Tue.nl. 7 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 7. ^ "Tiny solar cells could soon charge electric vehicles while on the road". Gizmag.com. 29 Ağustos 2015. 31 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 8. ^ "Hanergy Unveils Solar-Powered Cars to Expand Use of Technology". Bloomberg. 2 Temmuz 2016. 2 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 9. ^ Tycho De Feijter. "Hanergy Launches Solar Powered Cars In China". Forbes.com. 4 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 10. ^ "Hanergy unveils solar powered "zero charge" EVs". RenewEconomy. 4 Temmuz 2016. 5 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 11. ^ "The Lightyear One is a long-range solar-powered EV". 26 Haziran 2019. 26 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 12. ^ Voelcker, John (28 Ağustos 2019). "Exclusive: 3-Wheeled Aptera Reboots as World's Most Efficient Electric Car". IEEE Spectrum. IEEE. 28 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2020. 
 13. ^ "Aptera Motors Corp. | Electric Vehicles". Aptera. Aptera Motors Corp. 29 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2020. 
 14. ^ Hardwick, Sarah (4 Aralık 2020). "Aptera Reveals First Never Charge Solar Vehicle". Aptera_Motors (İngilizce). 4 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 
 15. ^ Anthony, Chris (4 Aralık 2020). "Aptera - Ask a Question". wefunder.com. Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]