Günaha Davet (film, 1993)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Günaha Davet
A Bronx Tale
Yönetmen Robert De Niro
Yapımcı Robert De Niro
Jon Kilik
Jane Rosenthal
Senarist Chazz Palminteri
Oyuncular Robert De Niro
Chazz Palminteri
Lillo Brancato
Taral Hicks
Görüntü yönetmeni Reynaldo Villalobos
Kurgu David Ray
Dağıtıcı Savoy Pictures
Süre 121 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce/İtalyanca

A Bronx Tale 1993 yapımlı, Rotten Tomatoes sitesinde 96% almış, Robert De Niro'nun yönettiği, başrolünü ise filmin ve filmin tiyatro oyunun senaryosunu yazmış olan Chazz Palminteri ile oynadığı, Joe Pesci'nin de küçük bir rol üstlendiği dram/mafya filmidir. Robert De Niro'nun ilk yönetmenlik denemesidir. De Niro, Palminteri ve Pesci ile başka projelerde de bir araya gelmişdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film 1960 yılında başlıyor, Bronxda son derece ırkçı bir mahallede yaşayan Lorenzo Anello (Robert De Niro) burada küçük oğlu ve karısı ile birlikte yaşamaktadır. Fakirdir ancak pis işlere el atmamakta ve hayatını iyi sürdürmeye çalışmaktadır. Mafya ve gangsterlerin çok olduğu bu yerde bir gün Lorenzonun oğlu Calogero (Francis Capra), Sonny (Chazz Palminteri) isimli bir yerli gangsterin bir adamı sırf park yeri yüzünden öldürdüğünü görür fakat onu polise ele vermeyince Sonny ile Calogero arkadaş olurlar. Lorenzo oğlunun bir mafya ile görüşmesine ve onunla arkadaş olmasına karşı çıksada, artık Colegro Sonnye Lorenzodan daha yakın olmuştur bile. Daha sonra aradan 8 yıl geçiyor ve Calegronun Sonny ile yakın arkadaş olduğunu görüyoruz, oysaki Lorenzo Anello ile Calegro Angello sürekli tartışmaktadırlar bu konudan. Calegronun kendi birkaç ırkçı arkadaşı da vardır fakat Sonnyde onlarla görüşmesini istememektedir. Bir gün Calegro bu ırkçı mahallede siyah bir kadına aşık olunca işler değişir.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşırı derecede şiddet, küfür ve cinsellik içeren konuşmalar barındırdığıdan dolayı A Bronx Tale filmi 16 yaş ve üzeri yaş grubundan küçükler için zararlı olarak bulunmaktadır. ABD'de MPAA tarafından R (+17) ile işaretlenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]