Gümeleönü, Almus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Gümeleönü
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Almus
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 321, 2.007 itibarı ile
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60900
İnternet sitesi: [2]

Gümeleönü, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus Çarlığı'nın gerçekleştirdiği 1864 yılındaki Çerkes Sürgün ve Soykırımı ile dönemin Osmanlı topraklarına gönderilen Çerkesler'in Kabardey boyuna mensup bazı insanlar bu bölgeye yerleşmişlerdir. Köyün yerini bulan Aslan Bey'dir.Gazi Bey olarak da bilinir ve köylüler tarafından da sevilen biri olduğu için köyün ilk ismi ''Gazi'nin Köyü'' anlamına gelen Gaziguaje olmuştur.Daha sonra Gümeleönü ismini almıştır. Halk arasında Çerkes Tomara olarak da bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çerkes Sürgünü'yle gelenler,köyde gelenek ve göreneklerini uzun bir süre muhafaza edememişlerdir.Türkiye'de demokrasinin olmadığı dönemlerde köyde Adiğabze(Çerkesçe) konuşmak yasaklanmıştır.Sayılı kişiler Abiğabze biliyor olmuşlardır.Çerkes töreleri olan Xabze Toplum Yasaları,izlerini az da olsa hâlen korumaktadır.Böyle giderse kültürümüzün yok olması kaçınılmaz olur...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 68 km, Almus ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 321
2000 285
1997 317

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat kullanılmamaktadır.taşımalı eğitim kullanılır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Sağlık ocağı var ama görevli sağlık personeli yoktur.Tarım Kredi Kooparatifi ve lojmanı vardır personeli yoktur devlet su işleri binası vardır ama personeli yoktur zirai donatım kurumu binası ve lojmanı vardır ama personeli yoktur ayrıca orman muhafaza memurları için lojman ve depo binaları vardır ama görevli memur yoktur ayrıca muhtarlığa ait misafirhane var imam evi var ayrıca köy sakinlerinin gurur duyduğumuz dedikleri birde jandarma karakolu mevcut olup merkez karakoldur ayrıca bu karakolun içinde birde komando bölüğü vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]