Gümüşbel, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gümüşbel
—  Köy  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 210
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Gümüşbel, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi kesin olarak bilinmemekte.Ancak Batı trakyadan 1878 yılında gelen göçmenlerin yerleştikleri ve adının Hüsnüabat olduğu daha sonra mabaşı(subaşı)olarak anıldığı bilinmektedir.Kurtuluş Savaşıyıllarında Yunan ordusu karargah olarak köye yerleşmiş olup köylü köyü terkederek başka köylere gitmiştir.Yunan ordusu gidince köylü tekrar evlerine dönmüştür. Köyün ilk öğretmeni ve okul müdürü Fethi Esandal olup yakındaki Çengiş köyündendir.Daha sonra İlköğretim Genel Müdürlüğü görevide yapmıştır.Daha sonraki yıllarda Kadir Köroğlu,Adil Üreksoy,H.Sinan Yiğit , Şerafettin Turan Bu görevde bulunmuşlardır. Ayrıca köyümüz hakkında köyün ilk öğretmeni ve okul müdürü Fethi Esendal tarafından yazılmış 'KAYBOLAN KÖY' isimli bir romanı bulunmaktadır. Köyün bulunduğu bölgede eski uygarlıklar yaşamış olup bölgeye yakın tarihi eserler Melikgazi Türbesi (4 km), Yılankırkan Türbesi ve Höyüğü (3 km) bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde okul Müdürlüğü yapan Adil Üreksoy 'un köyle ilgili gazetelerde yazıları yayınlanmıştır.Ayrıca kendi yazdığı şiirleri internette yayınlanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 54 km, Seyitgazi ilçesine 15 km, Mahmudiye ilçesine 15 km, Çifteler ilçesine 25 km mesafede 3 ilçenin orta noktasında bulunan bir köydür. Doğusunda Türkmen Mecidiye, Kuzey doğusunda İsmetpaşa, Kuzeyinde Doğançayır Beldesi, Kuzey batısında Çukurağıl, Batısında Yazıdere, Güney batısında Seyitgazi İlçesi ve Soğulcak Çiftliği, Güneyinde Cevizli, Güney doğusunda Beykışla köyleri ile sınırı bulunmaktadır. Köy arazisinde Baraj sulaması ve yer altı kuyularından basınçlı sistemde sulama yapılmakta olup arazinin yaklaşık %50'si sulanır durumdadır. Köyün toplam alanı 22.000dk.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köy arazisinde sulak ve kuru tarım yapılmakta olup; Arpa, buğday, yulaf, yağlık ve çitlemelik ayçiçeği, mısır, şeker pancarı, nohut, kimyon, soğan, fiğ, aspir, kabak, patates, ıspanak, kavun ve karpuz ürünleri yetiştirilmektedir. Meyve olarak üzüm, kayısı, vişne, kiraz, badem, ceviz, dut, iğde, armut, elma, ayva ve erik ürünleri yetişmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 160
2000 210
1997 198

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Rıfat KIZILCIK
2004 - Muhittin Erol
1999 - Cemil EŞEN
1994 - İsmet ÖZMEN
1978 - İsmet ÖZMEN
((1977)) _ Bünyamin Yılmaz
(1970 ler)-Recep DOĞAN

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşım üç yoldan sağlanmaktadır Seyitgazi ve Çifteler yolu asfalt olup Mahmudiye yolunda 6 km'si sıtabize yoldur. köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]