Gümüşbel, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gümüşbel
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 210
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: [2]

Gümüşbel, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tarihi kesin olarak bilinmemekte.Ancak Batı trakyadan 1878 yılında gelen göçmenlerin yerleştikleri ve adının Hüsnüabat olduğu daha sonra mabaşı(subaşı)olarak anıldığı bilinmektedir.Kurtuluş Savaşıyıllarında Yunan ordusu karargâh olarak köye yerleşmiş olup köylü mahallesi terkederek başka köylere gitmiştir.Yunan ordusu gidince köylü tekrar evlerine dönmüştür. Mahallenin ilk öğretmeni ve okul müdürü Fethi Esandal olup yakındaki Çengiş mahallesindendir.Daha sonra İlköğretim Genel Müdürlüğü görevide yapmıştır.Daha sonraki yıllarda Kadir Köroğlu,Adil Üreksoy,H.Sinan Yiğit , Şerafettin Turan Bu görevde bulunmuşlardır. Ayrıca mahallesimüz hakkında mahallenin ilk öğretmeni ve okul müdürü Fethi Esendal tarafından yazılmış 'KAYBOLAN KÖY' isimli bir romanı bulunmaktadır. Mahallenin bulunduğu bölgede eski uygarlıklar yaşamış olup bölgeye yakın tarihi eserler Melikgazi Türbesi (4 km), Yılankırkan Türbesi ve Höyüğü (3 km) bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede okul Müdürlüğü yapan Adil Üreksoy 'un köyle ilgili gazetelerde yazıları yayınlanmıştır.Ayrıca kendi yazdığı şiirleri internette yayınlanmaktadır.Eskişehir Mareşak Fevzi Çakmak İlkokulu Md.Yardımcılığından 1993 yılında emekli olan Adil ÜREKSOY mütevazi yaşantısına devam etmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 54 km, Seyitgazi ilçesine 15 km, Mahmudiye ilçesine 15 km, Çifteler ilçesine 25 km mesafede 3 ilçenin orta noktasında bulunan bir mahalledir. Doğusunda Türkmen Mecidiye, Kuzey doğusunda İsmetpaşa, Kuzeyinde Doğançayır Beldesi, Kuzey batısında Çukurağıl, Batısında Yazıdere, Güney batısında Seyitgazi İlçesi ve Soğulcak Çiftliği, Güneyinde Cevizli, Güney doğusunda Beykışla köyleri ile sınırı bulunmaktadır. Köy arazisinde Baraj sulaması ve yer altı kuyularından basınçlı sistemde sulama yapılmakta olup arazinin yaklaşık %50'si sulanır durumdadır. Mahallenin toplam alanı 22.000dk.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köy arazisinde sulak ve kuru tarım yapılmakta olup; Arpa, buğday, yulaf, yağlık ve çitlemelik ayçiçeği, mısır, şeker pancarı, nohut, kimyon, soğan, fiğ, aspir, kabak, patates, ıspanak, kavun ve karpuz ürünleri yetiştirilmektedir. Meyve olarak üzüm, kayısı, vişne, kiraz, badem, ceviz, dut, iğde, armut, elma, ayva ve erik ürünleri yetişmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 160
2000 210
1997 198

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşım üç yoldan sağlanmaktadır Seyitgazi ve Çifteler yolu asfalt olup Mahmudiye yolunda 6 km'si sıtabize yoldur. mahallede elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

facebook sayfası : https://www.facebook.com/groups/22834396000/