Gülyazı, Uludere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gülyazı
—  Köy  —
Şırnak
Şırnak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Şırnak
İlçe Uludere
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 3.372
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0486
İl plaka kodu
Posta kodu 73600
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Gülyazı, Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı resmi kayıtlarda 60'lı yıllara kadar "Bijuh" ismiyle geçmiştir. Bu isim değiştirilip "GÜLYAZI" olarak Türkçeleştirilmiştir. Orijinal ismi "Bêjuh" olup web'teki bazı kayıtlarda Becuh, Becu, Becü ismiyle bilinir. Bejuh ismi, kesin olmamakla birlikte, Ermenice bir isimdir. Kürtçe karşılığı olmasına rağmen, Kürtler'den önce Ermeniler'in bu yerleşim alanında bulunması, ismin Ermenice olduğu varsayımını güçlendirir. Kürtçe kelime anlamı "be-cuh" yani "yersiz" anlamına gelmektedir. 1915'e kadar köyün sakinleri sindi Kürt aşiretine mensup (sindi aşireti çoğunluğu şimdi kürdistanda yaşıyor ve nüfusu 70 ile 80 bin arasındadır güney kürdistanın en büyük ve güçlü aşireti goyan aşiretidir.) osmanlı imparatorluğunun çöküşüyle birlikte hem ermeniler köyden sürülüyor hemde cumhuriyetin ilanından sonra ırak türkiye sınırına yeni bir sınır hattı çiziliyordu bunun sonucu olarak goyan aşireti sınırdan kaynaklı bir daha köye gelemediler geriye kalan sindi aşirete mensup şahbaz köyde kalmaya karar veriyor ondan sonra civar köylerden ortabağ ortasu alancıktan gelen sindi aşiretine mensup insanlar köye yerleşip bazıları ermenilerin geriye bıraktıkları evlere yerleştiler bazılarıda bu tarihe kadar hiç sorun yaşamadan yaşayan şahbaz li yıllarda Ermeniler'in bulunduğu dönemde yaşayan Irak'lı Şahbaz isminde aşiretine mensup şahıs,Tanin yaylasına çıkma amaçlı, gidip gelmekten yorulup, ailesiyle köye yerleşti. O yıllara kadar köyde Ermeniler'e ait 5 ev bulunmaktaydı ve 6. haneyi kurarak Ermenilerle beraber Bejuh'ta yaşamaya başladı. Cumhuriyet donemine kadar Goyan aşiretine mensup birkaç aile de köye yerleşti. 1900'lü yılların başında Ermeniler, sosyal ve politik nedenlerle köyü terketti. Milli Mücadele döneminde İngilizler, köyü ve çevresini işgal etmek için bir gurup asker yolladı ve Bejuh halkı tarafından geri püskurtülerek köyün T.C. sınırları içinde kalması sağlandı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur

  • 1969-1971 yılları arasında köyde ilkokul öğretmenliği yapan Muhammet Alpaslan AKDOĞAN'ın verdiği bilgiye göre; Köyün ilk camii 1970 yılında inşa edilmiştir. İlk ulaşım yolu (stabilize) 1971 yılında yapılmıştır. (Yol açılmadan önce Uludere ile ulaşım katır ve atlarla yaklaşık 5-6 saatte dağ aşılarak sağlanmaktaydı.) Köy o dönemde tahminen 35 haneden oluşmaktaydı. Ceviz ağaçları, sincapları ve laleleri meşhurdu. Köyün tüm su ihtiyacı (temizlik, içme suyu..vs) içinden geçen dereden, gıda ve gaz yağı temini çoğunlukla Irak Zaho'dan sağlanmaktaydı. Köyde yaşayan tüm (öğretmen, asker vs.) misafirler köyden ayrılırken tüm köy halkı tarafından 'ayrılık kayası' olarak adlandırılan yere kadar uğurlanırdı.
  • köyde öğretmen sıkıntısı yoktur.

köyde

  • internet cafe
  • balık tesisi
  • Alabalık lokontası
  • sağlık ocağı
  • lise
  • iki ilköğretim okulu
  • ptt acentesi

bulunmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2567
2000 3372
2011 2272
2010 2807
2009 2739
2008 2693
1997 1982

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım,ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 4. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı Gülyazı Köyünde konuşludur. 2004 yılı itibariyle birçok lise kurulmuştur. Düğünleri ile ünlü güzel bir köydür.düğünleri 3 gün 3 gece sürer hakkariye 90 km uludereye 35 km şırnağa 75kmdir.köyün en güzel yeri ve meşür olan CANLI ALABALIK ÜRETİM VE YETİŞTİRME VE DİNLENME TESİSİ faliyete internet cafesi faaliyettedie. ceviz ağaçları yoğunluktadir ve tatları güzeldir. köyün genlinin geçim kaynağı küçükbaş hayvancılık ve .kuzey ırak sınırına 15 km vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]