Gülnur Acar-Savran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BurakOtto (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.53, 28 Mart 2016 tarihli sürüm (Kategori:Türk kadın yazarlar kaldırıldı; Kategori:Türk yazarlar eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gülnur Acar-Savran (1951, İstanbul), sosyalist-feminist yazar.

1976 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde asistan olarak çalıştı. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 1981 yılında kabul edilmesi üzerine üniversitedeki görevinden istifa etti. 1983 yılında Sussex Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde Rousseau, Hegel ve Sivil Toplumun Eleştirisi (Rousseau, Hegel and the Critique of Civil Society) başlıklı doktora tezini tamamladı. 1987–97 yılları arasında İstanbul BİLAR’da ders verdi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde iki dönem, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde ise üç dönem ders verdi. Feminist hareket içindeki faaliyetlerini sürdürürken bir yandan da 11. Tez, Sınıf Bilinci, Sosyalist-Feminist Kaktüs ve Pazartesi dergilerinin yayın kolektiflerinde çalıştı. Ayrıca, Yapıt, Defter ve Praksis dergilerinde de yazıları yayınlandı.

Yayınlanmış Kitapları

  • Sivil Toplum ve Ötesi: Rousseau, Hegel, Marx, İstanbul: Alan Yayıncılık, 1987; 2. baskı: İstanbul, Belge Yayınları, 2003.
  • Beden Emek Tarih: Diyalektik Bir Feminizm İçin, İstanbul: Kanat Kitap, 2004.
  • Özne-Yapı Gerilimi, İstanbul: Kanat Kitap, 2006.

Dış bağlantılar

Kanat Kitap - özgeçmiş