Gülistan, Şefaatli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
GULISTAN
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Şefaatli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 272
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0354
İl plaka kodu
Posta kodu 66800
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264772
YerelNET sayfası

Gülistan, Yozgat ilinin Şefaatli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ulistan koyunun simdiki bulundugu alan eskiden gulluk bir alan oldugundandolayi bu koye ilk yerlesen insanlar bu yuzden burasina gul bahcesi anlamina gelen gulistan adini koymuslardir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülistan köyü 1890 yılında büyüklü mevkiğinden gülistan köyü . gülistana gelmeden önce yerleşim yeri büyüklü iken 500 hanelik büyük bir köydü. daha sonra mevkide bulunan bataklık ve sivri sinekten dolayı sıtma hastalığı meydana gelmişti. yeni doğan bebeklerde ölüm vakası çoktu,tatlı suyunda uzakta olması sebebiyle büyüklü ovasında ki köy haklı 7 köye bölünmüştür. bunlar rivayete göre kabilenin en büyük çocuğu büyüklüde kalmış daha sonra gülistana gelmiştir. saat isminde ki kardeşi sadin köyü(özce köyü)ne yerleşmiş. medet isminde ki kardeşide medetsiz köyünü kurmuş.kılıç kullanan kardeşide kılıçlı köyüne,bayram isminde ki kardeşide bayram uşağı köyüne,kuşağı ile ünlü kardeşide kurşaklı köyüne, en küçük kardeş ise ismi çopur olup kendide aşık oldugundan çopuraşık köyüne yerleşmiştir. köyler şimdi bile kardeşlerinin ismi ile anılmaktadır.

gülistana yerleşen kardeşler şimdiki gülistan köyünün etrafında ki değişik mevkilere yerleşmişlerdir. sonrada gülistan köyünün ortasında bulunan çeşmenin etrafına yerlşmişlerdir.

gülistan köyü ilk olarak Nevşehire bağlı gülşehir ilçesine bağlanmıştır daha sonra Kırşehir ili şimdi Nevşehire baglı olan avanosa,daha sonrada Nevşehi ili kozaklı ilçesine bağlamı. şimdi ise Yozgatın şefaatli ilçesine bağlıdır.

gülistan köyüynün ismi ise köyde bulunan çeşmenin etrafında söğüt ağacı ve bol çiçekler olduğundan gülistan diye anılmıştır.

Bu bilgiler Hacı TUFAN tarafından köyün yaşlılarından araştırıp derlenmiştir.

gülistan köyü ilk olarak Nevşehire bağlı gülşehir ilçesine bağlanmıştır daha sonra Kırşehir ili şimdi Nevşehire baglı olan avanosa,daha sonrada Nevşehi kozaklı ilçeesine bğlanmış.şimdi ise Yozgatın şefaatli ilçesine bağlıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 60 km, Şefaatli ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 272
1997 255

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardırfutbol sahası vardır.koyun adinin verildigi D.S.I nin yapmis oldugu GULISTAN GOLETI bulunmaktadir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]