Gülendağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gülendağı, Erzincan'ın Refahiye ve Kemah ilçeleri sınırında doğu-batı ekseninde uzanan, geniş orman örtüsüne sahip bir dağ silsilesinin genel adıdır. 2600 metre yüksekliğe sahip olan Sırıklı Baba Zirvesi'nin yanı sıra, 2430 metre yüksekliğinde Sandıklıtaş Zirvesi, 2550 metre yüksekliğindeki Eğribel Zirvelerine sahip olan Gülendağı, zengin su kaynakları ile de bilinir. Su havzalarının neredeyse tamamı kuzey yönüne doğru akar ve daha sonra dağın kuzey yamaçlarında birleşerek Gülen Çayı adını alarak yaklaşık 20 km doğuya doğru akar. Gülendağı'nın doğu sınırı eteklerinde Refahiye'nin kuzeyden gelen dereleriyle birleşerek 25 km boyunca güney yönüne doğru akarak Kemah ilçe merkezinin yakınında Fırat Nehri'ne karışır. Gülendağı'nın batı havzasında ki önemli su kaynakları olarak Mendekli Deresi ve Kilise Deresi (Kür. "Nahale Jare") gösterilebilirken, doğu havzasında önemli bir su kaynağı olarak Kom Deresi söylenilebilir.

Gülendağı çok geniş sarıçam ormanına sahip olup bu ormanda titrek kavak, meşe, söğüt ve yüksek kesimlerde akçaağaç denen türlere de rastlanılabilir. Yoğun av baskıları sonucunda Gülendağı faunası neredeyse tükenme aşamasına gelmiştir.

Gülendağı gerek sarıçam ağaçlarının gerekse de meralardaki çiçeklerin polenlerinin zenginliği sayesinde oldukça sağlıklı ve lezzetli bal üretimine olanak sağlar.[kaynak belirtilmeli]