İçeriğe atla

Gülbağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gülbağ
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeŞişli
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Alan kodu(+90) 212
Plaka kodu34

Gülbağ, İstanbul ilinin Avrupa Yakası'nda bulunan Şişli ilçesinde bir semttir. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, idari olarak Gülbahar ve Mecidiyeköy mahalleleri arasına yayıldığı söylenebilir. Semtin merkezinde Profilo AVM bulunmaktadır. Gayrettepe, Levent ve Zincirlikuyu gibi merkezlere oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülbağ 1800'lü yıllarda birbiri ardına uzanan yeşil tepeleri ve zengin ağaç çeşidi dikkat çekerdi. Özellikle Şişli'de yaşayanların burada tarla ve yazlık evleri vardı. Gülbağ çoğunlukla dinlenme alanı olarak kullanılır ve yaz mevsimlerinde kalabalıklaşırdı. İstanbul'un boğaziçine yakın bölgelerinden Sadabad'a gitmek isteyenler için önemli bir kısa yol konumunda olan Gülbağ bugün Profilo Alışveriş Merkezinin hemen yanından akan Çağlayan deresinin kurumasıyla cazibesini yitirmeye başlamıştır.

1980'li yıllarda hızlı bir göç almaya başlayan ve kısa sürede bir gecekondu mahallesine dönüşen Gülbağ, 1990'lı yılların başı ile birlikte apartmanlaşmıştır. Gülbağ'ın bugünkü plansız ulaşım yapısı gecekondu döneminden kalmıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Otobüs Hatları[değiştir | kaynağı değiştir]