Gülşen Orhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Gülşen Orhan (d. 12 Aralık 1970, Bahçesaray, Van), Türk siyasetçi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Van ilinde 5. sırada seçilmiş olup, TBMM 23. dönem milletvekillerindendir. İlk ve orta öğrenimini Van’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden mezun oldu. Dul ve 1 çocuk annesi olan Gülşen Orhan, Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan'ın kızıdır.

İkisi kız, dördü erkek 6 kardeşi var. Ortaokulda Gülşen Orhan sınıfındaki tek kızmış. Baba Naci Orhan, çevrenin eleştirilerine aldırmadan sadece Gülşen Orhan'ı değil diğer kız kardeşlerini de okutmuş. Üç kız da ilk ve ortaokulu Bahçesaray'da, liseyi Van'da tamamlamış. Dört erkek üniversite eğitimi de görmüş.

Gülşen Orhan, liseyi bitirdikten sonra akrabası bir inşaat mühendisiyle evlenmiş. Mirhasan adında bir oğlu var. Kocasını bir trafik kazasında kaybetmiş. Bu talihsiz olaydan sonra oğlunu okutmak için Ankara'ya gitmiş. Oğlu okula devam ederken, evde oturmamak için üniversite giriş sınavlarına katılmış. A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin arkeoloji bölümünü kazanmış. Dört yıl sonra üniversite diplomasını almış...

Babası Naci Orhan, Bahçesaray'ın eski muhtarı, şimdilerde Belediye Başkanı. Gülşen Orhan'ın babası Naci Orhan çok renkli bir kişi. Şiir yazıyor, hikâyeler anlatıyor... Bu renkli kişiliği nedeniyle politikacılar ve mülki erkânla arası çok iyi... Diğer parti başkanları ve önceki başbakanlar gibi Tayyip Erdoğan da Naci Orhan'ı tanıyor, seviyor.

Son milletvekili seçiminde Naci Orhan, Tayyip Erdoğan'ın çevresindekilere "Ben artık yaşlanıyorum. Biraz da Ankara'ya gideyim. Tayyip Bey beni Van'dan listeye koysun" diyecek olmuş... Vay sen misin bunu diyen... "Artık devir değişti... Yaşlılara iş yok... Kızın var iken sen nasıl ortaya çıkarsın... Kızın aday olsun" demişler ve de böylece Gülşen Orhan, seçimlerde AKP'nin Van ili aday listesinde 5. sırada yer almış ve milletvekili seçilmiş.

Milliyet'in "Baba Beni Okula Gönder" kampanyası kapsamında işadamları Ethem ve Haydar Sancak'ın Bahçesaray'da yaptırdıkları yurdun açılış törenindeki konuşmasında irticalen, düzgün bir Türkçeyle eğitimin ve kızların okumasının önemini anlatan Orhan, "Birimiz her şeyi değiştiremeyiz. Ama her birimiz bir şeyi değiştirirsek, çok şey değişir" demiştir.

Orhan'ın kadınlara yönelik iyileştirmeler yapılması konusunda çalışmalar yapmayı hedeflediği bilinmektedir.

24. Dönem Van Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir. Türkiye-Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu genel sekreteridir. TRT 6 ( Şeş ) in açılışında söylediği kürtçe şarkı ( DOTMAM Dinlemek için tıklayınız http://www.youtube.com/watch?v=GsVjj285uec&feature=related ) ile aynı zamanda sesinin güzelliği ve sanatçı kişiliğini ortaya koymuştur.