Güç seninle olsun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

“Güç seninle olsun”[1] ifadesi Yıldız Savaşları serisinde kült bir yer edinmiştir. Bu cümle her Yıldız Savaşları filminde mutlaka en az on kere söylenmiştir.

Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filminde “Güç”, Obi-Wan Kenobi tarafından, “Gücü kullan Luke”[2] ve “Güç seninle olacak, her zaman”[3] cümleleriyle, Darth Vader tarafından ise “Güç onun etrafında yoğun”[4] cümlesiyle Luke Skywalker’a birkaç şekilde söylenmiştir.

Ünlü cümle aslında ilk defa General Dodonna tarafından, isyancı pilotlara, Ölüm Yıldızı’nı yok etme planını anlattıktan hemen sonra söylenmiştir. Daha sonra yine Ölüm Yıldızı’na saldırmadan hemen önce Luke’a Han Solo tarafından söylenmiştir. Ayrıca Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filminin sonunda da Luke Skywalker tarafından kullanılır. Cümlenin bir değişik şekli de Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü filminde Amiral Ackbar tarafından “Güç bizimle olsun”[5] şeklinde söylenmiştir.

İlk üçlemedeki olayların öncesini anlatan ikinci üçlemede ise cümle, Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike filminde Qui-Gon Jinn, Usta Yoda ve Usta Windu tarafından Anakin Skywalker’a, söylenmiştir. Obi-Wan Kenobi de Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı filminde Anakin Skywalker’a cümleyi söylemiş ve karşılık almıştır. Söz ayrıca yine Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker arasında Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı filminde geçmiş, ardından Usta Windu’da “Güç hepimizle olsun”[6] cümlesini eklemiştir.

2005’te söz Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı AFI's 100 Years…100 Movie Quotes listesinde sinema tarihinin iz bırakan alıntıları arasında 8. seçilmiştir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ May the force be with you.
  2. ^ Use the Force, Luke.
  3. ^ The Force will be with you, always.
  4. ^ The Force is strong with this one.
  5. ^ May the force be with us.
  6. ^ May the force be with us all.