Gözde Çift

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gözde Çift
America’s Sweethearts
Yönetmen Joe Ruth
Oyuncular
Dağıtıcı Sony Pictures
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 2001, ABD
Süre 103 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 64 milyon dolar
Hasılat 138 milyon dolar

Gözde Çift (America’s Sweethearts) 2001 yapımı bir Amerikan komedi filmidir. Yönetmeni Joe Ruth’tur. Film çok sayıda ünlü yıldızın olduğu kadrosuyla dikkati çeker.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gwen Harrison ve Eddie Thomas her ikisi de ünlü olan sinema sanatçısı bir çifttir. Ancak, birlikte film çevirirken Gwen Hector Gorgonzolas adlı bir başka sanatçı ile flört etmeye başlamış, durumu öğrenen Eddie de sinir krizi geçirip, ruh hastalıkları hastanesine yatırılmıştır. Ne var ki, filmin tanıtımı ve ilk gösterimi yapılacaktır ve stüdyo şefi Dave Kingman çiftin araları düzelmiş gibi rol yapmalarını istemektedir. Çifti buna razı etmek için daha önce işine son vermiş olduğu basınla ilişkiler uzmanı Lee Philips’i görevlendirir. Lee bu işi başarır. Çİft çöl ortasında bir otelde yapılacak tanıtım için otele gelirler. Gwen’in yanında ablası ve yardımcısı olan Kiki de vardır.

Gwen ve Eddie basın karşısında anlaşan bir çift gibi davranmaktadırlar. Oysa araları bozuktur ve Gwen boşanma evraklarını da beraberinde getirmiştir. Kiki ile Lee durumu idare etmeye çalışmaktadırlar. Fakat Gwen çok kaprislidir ve Kiki’nin de kardeşinin kaprisleriyle baş etmesi zorlaşmaktadır. Öte yandan Kiki’nin Eddie’ye ilgi duyduğu da anlaşılır.

Tanıtım gününde, filmin ergzantrik yönetmeni Hall Wiedermann o güne kadar kimseye göstermediği film rulolarıyla birlikte otele gelir. Basın toplantısında da derhal filmi göstermeye başlar. Filmin ilk sahneleri Nazi Almanya'sı ile ilgilidir. Ama hemen sonra film setine konulmuş gizli kameralarla çekilmiş senaryo dışı sahneler gösterime girer. Eksantrik yönetmen senaryoyu bırakmış, oyuncuların kendi aralarındaki ilişkileri ve konuşmaları kaydetmiştir. Bu sahneler sayesinde sadece Gwen’in Hector ile ilişkisi değil, aynı zamanda yönetmenin kızı Leaf'in Hector'a ve Kiki'nin de Eddie'ye ilgi duyduğu açığa çıkar.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDB". 23 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2020.