Gözcüler, Arsuz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gözcüler, İskenderun sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°4′N, 36°22′E

Gözcüler
—  Belde  —
Hatay İli Siyasi Haritası
Hatay İli Siyasi Haritası
Türkiye'de İskenderun'un Konumu
Türkiye'de İskenderun'un Konumu
Koordinatlar: 37°4′K 36°22′D / 37.067°K 36.367°D / 37.067; 36.367
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz
İl Hatay
İlçe İskenderun
Yönetim
 - Belediye başkanı Necmettin Güler
Nüfus (2000)
 - Toplam 7,208
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 326
İl plaka kodu 31
Posta kodu 312
İnternet sitesi: Gözcüler Belediyesi

Gözcüler, Hatay'ın Arsuz ilçesine bağlı bir mahalledir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatay iline 97 km, Arsuz ilçesine 5 km uzaklıktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın ilk çeyreğinde Fransızların işgali altındaki köyümüzün ismi " Elvehep" ya da "Elhüp" olarak adlandırılmaktaydı. Bu isim o dönemlerde köyün Abdulvehap Paşa adlı bir yetkiliye ait olmasından kaynaklanmaktadır.

Hatay'ın Anavatana katılmasından sonra köyün ismi Alakop olarak değiştirilmiştir. 27 Mayıs 1961 ihtilalinden sonra ki yönetim Türkiye'deki yerleşim yerlerinin isimlerinin Türkçeleşmesi politikasını uygulamaya başlamış ve bunun neticesinde köyün ismi "Gözcüler" olarak değiştirilmiştir.

Gözcüler ismi köy halkının araştırmacı, gözlemci, girişken ve bunların neticesinde çağa ayak uydurabilme yapısına sahip olmasından dolayı verilmiştir. Narenciye bahçelerinin olabildiğince renk verdiği, doğa güzelliklerinin tarih ile bütünleştiği Gözcüler, bugün büyük atılımların beldesi haline gelmiştir. Çok yakın gelecekte, turizmden de kendine düşen payı almayı hedefleyen Gözcüler bugün nasıl bir ticaret merkezi haline gelmişse, yarın da turizmde iddialı bir konuma gelecektir.

Gözcüler civar köylerin ve beldelerin ticaret merkezi haline gelirken, yaz aylarında da turizmin odağını oluşturuyor. Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez bir parçası olan Belediye Halk Plası ise tüm belde halkımızdan gelenlerin ilgi ve beğenisini toplamaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

En yakın havaalanı 60 km uzakta Antakya'da bulunmaktadır.

En yakın liman 45 km uzaktaki İskenderun'da bulunmaktadır. Arsuz'dan Gözcüler'e ulaşım dolmuşlar vasıtasıyla sağlanmaktadır. Beldemize ait ulaşım kooperatifi olduğundan günün her saati araç bulmak mümkündür.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

İskenderun'a 32 km mesafede olan Gözcüler, civar köylerin ve beldelerin ticaret merkezi haline gelirken, yaz aylarında da turizmin odağını oluşturuyor.

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez bir parçası olan Belediye Halk Plajı ise Gözcülerden olduğu kadar civardan gelenlerin de ilgi ve beğenisini toplamaktadır. Günübirlik dinlenme yeri olan Belediye Halk Plajından halkımız ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Beldemiz sınırları içerisinde iki yüzme havuzlu olmak üzere 5 adet Apart Otel ile iki adet pansiyon hizmet vermektedir. Yöremize gelenlere günübirlik hizmet verdiğimiz 16 kabinli, 6 duşlu, 6 WC'li ücretsiz plaj tesislerimiz bulunmaktadır.

Gençlerimizin eğlence ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir adet disko ve bir adet taverna faaliyet göstermektedir. Gözcüler Belediye sınırları içerisinde resmi kurumlara ait DDY Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, Maliye Eğitim ve Dinlenme Tesisleri ile İzcilik Kampı mevcuttur. İskenderun dahil olmak üzere ilçemize denize kıyısı olan beldeler içerisinde sahilin halkımızın kullanımına açık olduğu en geniş plaj bandına sahip beldedir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]