Göynük semenderi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Göynük semenderi
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
Sınıf: Amphibia
Takım: Caudata
Familya: Salamandridae
Cins: Lyciasalamandra
Tür: L. irfani
İkili adlandırma
Lyciasalamandra irfani
Göçmen, Arikan & Yalçinkaya, 2011

Göynük semenderi[1] (Lyciasalamandra irfani), Salamandridae familyasından Türkiye'de endemik bir semender türü.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe adını keşfedildiği Göynük kanyonundan alır. Latince tür epiteti (L. irfani) ise kâşiflerinden Bayram Göçmen'in babası İrfan Salih Göçmen (1920-1994)'in adına ithafendir[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Renk ve desenleriyle diğer Lyciasalamndra türlerinden kolaylıkla ayrılır. Her iki cinsiyetten ergin ve gençlerin sırt zemin rengi patlıcanî kırmızımsı kahverengidir. Dişileri erkeklere göre daha koyu renktedir. Gençleri ise her iki erginden daha koyudur. Sırtında farklı boyutlarda kahverengimsi siyah lekeler bulunur. En iri lekeler dişilerde görülür. Gençleri dişilerinkinden biraz ufak lekelidir. En ufak lekeler erkeklerde bulunur.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı Akdeniz'de yalnızca Türkiye'de Antalya ilinde bulunur.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizden 90–385 m yüksekliklerde Platanus orientalis, Pinus brutia, Arbutus andrachne ve Akdeniz çalılarıyla kaplı kayalık arazide taş altlarında görülür. Şubat-Mayıs aylarında aktiftir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ www.turkherptil.org : AdaMerOs Herptil Türkiye
  2. ^ Göçmen B., Arikan H. & Yalçinkaya D. 2011: A new Lycian salamander, threatened with extinction, from the Göynük Canyon (Antalya, Anatolia), Lyciasalamandra irfani n. sp. (Urodela: Salamandridae) 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. North-western Journal of Zoology Romania, 7: 151-160 (= Derivatio nominis. The name of the newly described species is derived from the name of the senior author’s late father İrfan GÖÇMEN (1920- 1994))

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]