Görsel Şifreleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Naor ve Adi Shamir tarafından 1994 yılında önerilen görsel şifreleme, özel şifreleme yöntemi olup; görüntü parçaları uygun anahtar değeri şeklinde kullanıldığında insan görmesi ile çözülebilmektedir. Görsel şifrelemede genellikle iki şeffaf görüntü, örneğin asetat kağıdına basılmış görüntü kullanılmaktadır. Görüntülerden birisinde rastgele pikseller, diğerinde ise bunlara bağlı olarak oluşturulan gizli bilgiler yer almaktadır. Bu gizli bilgiler ayrılıkta alınan resimlerden elde edilememektedir. Katman olarak da isimlendirilen bu saydam resimler hizalanmış şekilde üst üste konulduğunda gizli bilgi ortaya çıkmaktadır.

Görsel şifreleme: piksel 4 parçayla ifade edildiğinde mümkün 6 durum.

İkili görüntü üzerinde görsel şifreleme aşağıdaki yaklaşıma göre yapılmaktadır. Önce görüntünün her pikseli küçük bloklara ayrılır. Bloklarda siyah ve beyaz sayıları aynı olmaktadır. Eğer piksel iki parçaya ayrılırsa birer siyah ve beyaz, dört parçaya ayrılırsa iki siyah iki beyaz parça oluşmaktadır. Örneğin, piksel 4 parçaya bölündüğünde 6 durum söz konusudur. Birinci katmanda bulunan piksele uygun olarak 2. katmanda bu katmandaki durum veya 1. katmanın tersi durum oluşabilmektedir. Katmanlar aynı ise üst üste oturtulduğunda piksele uygun gelen bloğun yarısı siyah yarısı ise beyaz olacaktır. Bu durum boş piksellere veya gri denilen duruma uygun gelmektedir. Diğer durumda ise blokların örtüşmesi sonucunda bilgi içeren siyah pikseller elde edilecektir.

Görsel şifreleme aşamasında katmanlar aşağıdaki şekilde oluşturulmaktadır. İlk katman, piksellere uygun olarak mümkün 6 durumun rastgele biçimde yerleştirilmesiyle elde ediliyor. İkinci katmandaki pikseller ise bilgi olan kısımlarda 1. katmandaki blokların ayna yansıması, boş piksellere uygun gelen kısımlarda ise 1. katmandakinin aynısı şeklinde seçilmektedir. Bu katmanlar üst üste getirildiğinde "gri-beyaz" tonda bilgilerin yer aldığı siyah bölgeler ortaya çıkacaktır. Aşağıdaki örnekte 4 piksellik bir görüntü dörder alt parçalara bölünerek birleştirme sonucu gösterilmiştir.

Görsel Şifrelemeye Örnek

Piksel sistemi farklı şekillerde uygulanabilir. Örneğin piksel 4 bloğa ayrıldığı gibi, dikdörtgen, dairesel vb. bölgelere de ayrılabilir. Renkli pikseller dahil birçok farklı piksel sistemleri olmaktadır. Görsel şifreleme özel hesaplamalar gerektirmeden verinin gizletilmesine olanak sağlamaktadır.[1]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ NABİYEV, Prof.Dr.Vasif Vagifoğlu (Haziran 2013). Algoritmalar: Teoriden Uygulamalara (4 bas.). Ankara: Seçkin Yayıncılık. ss. 260, 261, 262, 848. ISBN 978-975-02-2446-1.