Görkemli Kaybedenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leonard Cohen, 2008

Güzel Kaybedenler, Kanadalı yazar ve müzisyen Leonard Cohen'in ikinci ve son romanıdır. Roman, Leonard Cohen şarkıcı-söz yazarı olarak kariyerine başlamadan önce, 1966 yılında yayınlanmıştır.

Kanada'nın Quebec eyaletinde yer alan, 17. yüzyıl Mohawk azizi Kateri Tekakwitha'nın öyküsü, Kanadalı isimsiz bir folklorist; intihar etmiş yerli karısı Edith ve en yakın arkadaşı, parlamento üyesi "mistik F" arasındaki aşk üçgeniyle iç içe geçmiştir. Bu karmaşık roman, çok çeşitli edebi teknik ve bolca aldatıcılık, imge ve sembolizm zenginliğinden yararlanmıştır. 1960'ların dönemini simgeleyen mistisizm, radikalizm, cinsellik ve uyuşturucu kullanımı ile doludur ve dilsel, teknik ve cinsel aşırılıkları ile dikkat çeker.

Cohen, romanı 1964 ve 1965'te Yunanistan'ın Hydra adasında yaşarken iki sekiz aylık kuruşa yazdı. Yaratıcılığını roman üzerine odaklamak için oruç tuttu ve amfetamin kullandı. Cömert bir yayına rağmen, satışlar hayal kırıklığına uğradı ve eleştirmenler başlangıçta anlamsız ya da düşmanca davrandılar. Kitap ancak Cohen'in yeni yazılardan vazgeçmesinden ve bugünkü şöhretinin dayandığı şarkı yazarlığı ve performansına dönmesinden sonra kritik ve ticari bir ilgi gördü. Güzel Kaybedenler, postmodernizmi Kanada edebiyatına kazandırmış bir eser olarak görülmüştür. Sürekli satan bir eser ve Kanada edebiyatının bir parçası olarak kabul edilmiştir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, 1960'ların zeitgeistini yansıtıyor. Nesirleri basit olsa da, kitabın kendisi zor, imge ve sembolizm bakımından yoğundur. Her biri farklı bir anlatıya sahip üç kitaba bölünmüştür: tarihçi, diğer adıyla "l.", en uzun kitap olan "Hepsinin Hikâyesi"nin anlatıcısıdır; "F'den Gelen Uzun Bir Mektup" ikinci kitabı, F’nin ilk kitabın anlatıcısına yazdığı bir mektubu oluşturur; Üçüncü kitap ise adsız bir üçüncü şahıs tarafından anlatılmakta ve “Güzel Kaybedenler: Üçüncü Tekil Şahısta Sonsöz” olarak adlandırılmaktadır.

Tema[değiştir | kaynağı değiştir]

Seks, sahnelerinde oral veya mastürbasyon şeklinde olmasa da, romanda önemli bir rol oynamaktadır. Eşcinsellik ve biseksüellik belirgindir.

Yerliler, Fransızlar tarafından yerinden edilmiş, İngilizler ise Fransızlar'ın yerinden olmuş ve kendileri de Amerikalılar tarafından ezilmiş görünmektedir. Kanada'da, F. ve I'i birbirine bağlayan İngilizce ve Fransızca, hem ezen hem de ezilen olarak görülmektedir. F'ye göre, Québécois, anglofonlar tarafından baskı altında kaldıkları için bir araya gelebilir, ancak anglophone Kanada kendilerini Amerikalılardan ayırmak için ulusal bir kimliği bir araya getiremez.

Map of Quebec in relation to Canada
Frankofon F, Quebec ayrılıkçı hareketinde bir liderdir (Quebec kırmızıyla gösterilmiştir).

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

photograph of the Island of Hydra
Cohen'in Güzel Kaybedenleri yazdığı Hydra adası

Cohen, Let Us Compare Mitolojilerin 1956'da ortaya çıkmasından bu yana bir dizi şiir kitabı ve bir de Favori Oyun (1963) isimli romanı yayınladı. 1960'lı yılların ortalarında, Yunanistan'ın Hydra adasında yaşarken Favori Oyunu'nu ve bir şiir kitabı olan Hitler için Çiçekler'i besteledi. Hydra'da İngilizce konuşuluyordu ve bir sanatçı topluluğu vardı.