Görev kontrol merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
NASA'nın (sağda) ve RKA'nın (solda) görev kontrol merkezindeki Uluslararası Uzay İstasyonu kontrol odaları. NASA'nın (sağda) ve RKA'nın (solda) görev kontrol merkezindeki Uluslararası Uzay İstasyonu kontrol odaları.
NASA'nın (sağda) ve RKA'nın (solda) görev kontrol merkezindeki Uluslararası Uzay İstasyonu kontrol odaları.

Görev kontrol merkezi, (GKM) (MCC - Mission control center, bazen uçuş kontrol merkezi veya operasyon merkezi olarak da adlandırılır), uzay uçuşlarını, genellikle kalkış noktasından inişe veya görevin sonuna kadar yöneten bir birimdir. Bu birimler genelde ya ulusal havacılık ve uzay kurumlarına ya da büyük havacılık şirketlerine bağlıdır. Görev kontrol merkezi, uzay aracı operasyonlarının yer bölümünün bir parçasıdır. Uçuş denetleyicileri ve diğer destek personeli, görev telemetri verileri ile tüm yönelimleri izler ve kara istasyonlarını kullanarak araca komutlar gönderir. Görevleri bir GKM'den destekleyen personel, durum kontrol sistemi, güç sistemi, itki sistemi, termal sistemler, durum dinamikleri, yörünge operasyonları ve diğer alt sistem disiplinlerinin temsilcilerini içerebilir. Bu görevler için eğitim çoğunlukla, uçuş denetimcilerinin sorumluluğundadır ve özgün biçimde GKM'de kapsamlı provaları da içerir.

Görev kontrol merkezi bulunan bazı ulusal uzay kurumları şunlardır:

NASA'nın Görev Kontrol Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalkıştan önce görevler NASA'nın Florida'da Merritt Adası'ndaki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kontrol Merkezi'nden (LCC - Launch Control Center) kontrol edilir.[1] Güçlendirici itici (Booster) ve uzay aracının sorumluluğu, sorumluluk NASA Görev Kontrol Merkezi'ne (MCC-H) Houston'daki Lyndon B. Johnson Uzay Merkezi'nde teslim edildiğinde, güçlendirici itici fırlatma kulübesini temizleyinceye kadar Fırlatma Kontrol Merkezi'nde kalır. GKM, Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) ABD'ye ait tarafını da yönetir.

Avrupa Uzay Operasyonları Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

RKA Görev Kontrol Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya Federal Uzay Kurumu Görev Kontrol Merkezi (Rusça: Центр управления полётами), ЦУП ("TsUP") kısaltmasıyla da bilinir ve RKK Energiya tesislerinin yakınında Korolyov'da bulunur. UUİ için etkin bir kontrol odasını da içerir. Ayrıca Mir'in anı kontrol odası bulunmaktadır ve burada Mir'in atmosfere girip yanmadan önceki son yörünge göstergeleri ekranlarında gösterilir.

Pekin Havacılık ve Uzay Komuta Kontrol Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pekin Havacılık ve Uzay Komuta Kontrol Merkezi, Shenzhou görevlerini içeren Çin uzay programı için bir komuta merkezidir. Bina, Aerospace City takma adlı karmaşık bir alanın içindedir. Kent Pekin'in kuzeybatısında bir banliyödedir.

Diğer önemli merkezler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika
Asya
Avrupa
Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili uzay merkezleri.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Launch Control Center". NASA. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2011. 
  2. ^ "MCC factsheet". 30 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008. 
  3. ^ "Facilities". 25 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008. 
  4. ^ "About SSL > Overview". 13 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]