Görentaş, Çatak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Görentaş
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Çatak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 392
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65870

Görentaş, Van ilinin Çatak ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin 1250 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Mahallenin kuruluşu, Çatak ilçesinin kuruluşu ile aynı dönemlere rast gelmektedir. Mahallenin adı, mahallede yaşayan köklü bir aile olan Görentaş ailesinden gelmektedir.

Geleneksel Kürt yemekleri yaygın bir şekilde pişirilir. Aynı zamanda otlu peyniri de çok meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 61, Çatak ilçesine 25 km. uzaklıktadır.Köy engebelidir.Mahallenin biraz ilerisinde Sere Kani adında küçük bir göl vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Mahallede İlkbahar Bol yağmurlu,Yaz Kurak ve Yağmurlu,Sonbahar Soğuk ve Rüzgarlı geçer.Kış çok soğuk ve karlı geçer.Yazın bile dağlarda kar erimez.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 392
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy ana gelir kaynağını Van bölgesinin Türkiye'de meşhur en güzel otlu peynirini yapmasından sağlar.Mahallede yazları yaylalara gidip otlar toplanır,tarlalar biçilir.Ayrıca koyunlar yaz boyunca yaylalarda kalırlar.İnekler ise sabah erkenden yaylalara gidip akşam dönülür.Kışta ise köy geçimini alışveriş ve hayvanlardan oluşur.Mahallede üç bakkal vardır.bu bakkallar her gün kullanılıyor.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Mahallenin Aşağısında bir büyük okul vardır.Köy bu okulu kullanır.Anaokul ise mahallenin içindedir.Ayrıca Çevre köylerden ortaokul öğrenciler ve ilkokuldan birkaç kişi sevisle gelmektedir Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Jandarma karakolu da bulunmaktadır. Karayolları binası vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]