Göreli güç endeksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Göreli güç endeksi (ing. relative strength index) finans piyasaların analizinde kullanılan bir teknik indikatördür. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir ve ilk kez [1] isimli kitabında yayınlanmıştır. RSI bir momentum indikatörüdür ve basitçe aşırı alım - aşırı satım sinyalleri üretir. Fiyatın yükselişindeki ve düşüşündeki dengesizlikleri ve bu dengesizliklerin normalleşme hızını ölçer. Bu ölçüme göre de yatırımcıya al-sat sinyalleri üretir. Piyasadaki en yaygın kullanımı 14 periyodluk bir RSI'ın 30'un altına düştüğünde alış yapmak ve 70'in üzerine çıktığında satış yapmaktır. Alternatif kullanımlar mevcuttur ve alınıp satılan stoğun niteliğine göre optimizasyon yapılabilir.

RSI formülü gereği 0-100 arasında bir değer alır. Fiyattaki +/- değişimin türevi RSI'daki değişimle aynıdır.

Formülün Hesaplanması[değiştir | kaynağı değiştir]

[2]

Bu kapanış değerleri istenen periyod için hesaplanır. Örneğin 14 periyodluk bir RSI'ı hesaplarken yukarıdaki işlem şu anki vardan geriye doğru 14 bar için tek tek yapılır.

Bunun ardından ikinci adım Pozitif ve Negatif kapanışların toplanarak ortalamasının alınmasıdır. Bu bize RSI hesaplanmasında kullancağımız RS değerini verir. Formülün ana değeri budur.

RS değeri aslında formülle aynı fonksiyona sahiptir. Ancak formülün daha geniş bir aralığa yayılabilmesi ve göstergenin daha net bir hale gelebilmesi için 0-100 arasındaki değerlere şu şekilde düzeltilir;

Yukarıdaki işlemde tamamlandıktan sonra RSI'ın 0-100 aralığındaki değeri elde edilir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birden fazla kullanım metodu olmakla beraber, en temel kullanımı 14 peridoyluk bir RSI'ın 70 değerinden daha büyük bir değer aldığında satış yapmak 30 değerinden daha küçük bir değer aldığında ise alış yapmaktır. Bu kullanımın ana fikri alım ya da satım trendinin anormal düzeylerde olduğu ve yakında sonlanmaya başlayacağıdır. Bu metot popüler olmakla birlikte piyasa trendlerinin güçlü olduğu dönemlerde tehlikelidir. Herhangi bir geriye dönüş sinyali almadan counter-trend işlemlere girmek çok büyük kayıplarla sonuçlanabilir. Bunun önüne geçmek ve hatalı sinyalleri ayıklamak için genellikle ana trendin sonlandığını teyit eden bir fiyat hareketi ya da destekleyici bir teknik gösterge kullanılır. örneğin RSI 30 seviyesinin altında direkt alım yapmak yerine bu seviyelerde gerçekleşen ilk yükseliş barından sonra alım yapmak ya da RSI'ın yeniden 30 seviyesinin üzerine çıkmasını bekleyerek alım yapmak hata sinyallerini ayıklamak için kullanılabilecek yöntemlerden bazılarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ New Concepts in Technical Trading Systems. J.Welles Wilder 1978
  2. ^ "http://www.tfctrade.com/makaleler/goreligucendeksi". 22 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015.  |başlık= dış bağlantı (yardım)