Göreli güç endeksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Göreli güç endeksi (ing. relative strength index) finans piyasaların analizinde kullanılan bir teknik indikatördür. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir ve ilk kez[1] isimli kitabında yayınlanmıştır. RSI bir momentum osilatörüdür[2] ve basitçe aşırı alım - aşırı satım sinyalleri üretir. Fiyatın yükselişindeki ve düşüşündeki dengesizlikleri ve bu dengesizliklerin normalleşme hızını ölçer. Bu ölçüme göre de yatırımcıya al-sat sinyalleri üretir. Piyasadaki en yaygın kullanımı 14 periyodluk bir RSI'ın 30'un altına düştüğünde alış yapmak ve 70'in üzerine çıktığında satış yapmaktır. Alternatif kullanımlar mevcuttur ve alınıp satılan stoğun niteliğine göre optimizasyon yapılabilir.

RSI formülü gereği 0-100 arasında bir değer alır. Fiyattaki +/- değişimin türevi RSI'daki değişimle aynıdır.

Formülün Hesaplanması[değiştir | kaynağı değiştir]

[3]

Bu kapanış değerleri istenen periyod için hesaplanır. Örneğin 14 periyodluk bir RSI'ı hesaplarken yukarıdaki işlem şu anki vardan geriye doğru 14 bar için tek tek yapılır.

Bunun ardından ikinci adım Pozitif ve Negatif kapanışların toplanarak ortalamasının alınmasıdır. Bu bize RSI hesaplanmasında kullancağımız RS değerini verir. Formülün ana değeri budur.

RS değeri aslında formülle aynı fonksiyona sahiptir. Ancak formülün daha geniş bir aralığa yayılabilmesi ve göstergenin daha net bir hale gelebilmesi için 0-100 arasındaki değerlere şu şekilde düzeltilir;

Yukarıdaki işlemde tamamlandıktan sonra RSI'ın 0-100 aralığındaki değeri elde edilir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birden fazla kullanım metodu olmakla beraber, en temel kullanımı 14 peridoyluk bir RSI'ın 70 değerinden daha büyük bir değer aldığında satış yapmak 30 değerinden daha küçük bir değer aldığında ise alış yapmaktır. Bu kullanımın ana fikri alım ya da satım trendinin anormal düzeylerde olduğu ve yakında sonlanmaya başlayacağıdır. Bu metot popüler olmakla birlikte piyasa trendlerinin güçlü olduğu dönemlerde tehlikelidir. Herhangi bir geriye dönüş sinyali almadan counter-trend işlemlere girmek çok büyük kayıplarla sonuçlanabilir. Bunun önüne geçmek ve hatalı sinyalleri ayıklamak için genellikle ana trendin sonlandığını teyit eden bir fiyat hareketi ya da destekleyici bir teknik gösterge kullanılır. örneğin RSI 30 seviyesinin altında direkt alım yapmak yerine bu seviyelerde gerçekleşen ilk yükseliş barından sonra alım yapmak ya da RSI'ın yeniden 30 seviyesinin üzerine çıkmasını bekleyerek alım yapmak hata sinyallerini ayıklamak için kullanılabilecek yöntemlerden bazılarıdır.

Rsi kullanımında sıkça yapılan hatalardan birisi her zaman için 30 seviyesini alış, 70 seviyesi üstünü satış olarak kabul etmektedir. Rsi 30 seviyesinde yükseliş beklerken tam tersine daha sert düşüşler de gelebilmektedir. Aynı şekilde 70 seviyesi üzerinde de sert yükselişler beklenebilmektedir. Mum grafiklerinde mevcut oluşan trend, Rsi 70 seviyesinde daha güçlü olacaktır ve dolayısıyla 70 üstü daha sert çıkışlar gözlenebilecektir. Bu yüzden sadece Rsi kullanarak alış veya satış kararı vermek yerine, Rsi ile birlikte farklı indikatörler ve Rsi grafiği üzerinde oluşmuş formasyonlar kullanılmalıdır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ New Concepts in Technical Trading Systems. J.Welles Wilder 1978
  2. ^ CEYLAN, Onur. "RSI Göstergesinin Özellikleri ve Kullanımı". Piyasa Rehberi. 11 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2022. 
  3. ^ "http://www.tfctrade.com/makaleler/goreligucendeksi". 22 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ "Rsi ile Al Sat Sinyallerini Onaylamak. Göreceli güç endeksi (ing. relative strength index)". altcoingraf.com. 16 Şubat 2021. 25 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2021.