Gölpınar, Göksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.57, 29 Ekim 2016 tarihli sürüm (→‎top: Vikipedi:Anlam ayrımı gereği kaldırıldı AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölpınar
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 169
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46600

Gölpınar, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Kültür

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Yemekler:Patatesin belkide on onbeş çeşit yemeği yapılır.Hamur işi de öyle: hınkal,mafiş,bişi,kete,tutmaç,yarma,papa,çırtlama,lokma,içli kete bunlar hep yapılır. en meşhur yemeği hınkaldır.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 85 km, Göksun ilçesine 5 km uzaklıktadır. RAKIM: 1364m. KÖYE AİT ÜÇ PINAR YAYLASI BULUNMAKTADIR.KÖYE YAKLAŞIK 1,5 KM MESAFEDEDİR.

İklim

Mahallenin iklimi, [Karasal İklim] etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 153
2000 169
1997 180

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gölpınar mahallesi Göksun ilçesini tarım ve hayvancılıkta ilçeyi en iyi bir şekilde temsil eden nadir köylerinden biridir. Gölpınar mahallesinde; son derece modern traktörler ve eğitimli, donanımlı çiftçileri bulunmaktadır. Mahallenin yetiştirdiği başlıca masülleri; ayçekirdeği, şeker pancarı, mısır, buğday, arpa, fasülye, patates, sarımsak. Mahallede bahçe tarımı olarak lahana, çilek, domates, elma, armut, kiraz, ceviz vb.ÖZELLİKLE ÇİLEK HER NE KADAR KINIKKOZ KÖYÜ OLARAK GEÇSEDE ANAVATANI GÖLPINAR KÖYÜDÜR

Gölpınar mahallesi hayvancılıktada tarımda olduğu kadar başarılıdır. Mahallede kapalı alanda günümüz şartlarına uygun modern ahırcılık, besicilik ve süt hayvancılığı yapılmaktadır. Büyük baş hayvanlar ( inek, dana ) kapalı besi ahırlarında yetiştirilmektedir. Küçük baş hayvanlar ( koyun, kuzu, keçi ) yayla ve açık arazide yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ve yeni olmasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin içerisinin yolları asfalt aynı zamanda camisi minareli olarak yeni yapılmıştır.

Dış bağlantılar