Göllü, Sinop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Göllü
—  Köy  —
Sinop in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Dikmen
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 86
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 368
İl plaka kodu 57
Posta kodu 57000
İnternet sitesi: [2]

Göllü, Sinop ilinin Dikmen ilçesine bağlı bir köydür.

Göllü köyün tarihçesi. 1750 yıllarda ve daha öncesinde.köy içerisinden büyük bir akarsu olarak kuzalan ve kadıköy istikametinden aşagıya dogru akan bir durumdaymış.geniş alanda büyük bir krater varmış.bu krater zamanla dolmuş.dolmadan önce büyük bir su birilkintisi varmış ve buraya dolan sudan dolayı adını göl köy. sonradan gölü olan, daha sonardanda göllü köyü adını almış.buraya gelip insanlar su alırlarmış.köyün güney tarafına bakan şimdiki göpte köy mahallesi denilen yerdeki caminin karşı tarafı yukarı tarafında, toprak altına yapılmış savaştan saklanmak ve mahsul saklmak için mahsenler bulunmaktaymış.köyde ermeni vatandaşlarda bulundugu düşünülmektedir. köyde oz amanlar altın para basmak için darpanede bulunmaktaymış. o zamanlar altın ve ziynet eşyalarının üretimi ve satışı ermeni vatandaşlarca yapılmaktaymış.zamanla göl kuruma aşamasına gelince burda tatlı su balıkçılıgı ve tarım yapan birçok vatandaş terk edmişlerdir.köye erzurum erzincan ve ordu üstünden göçer denilen orta asya türkleri buralara yerleşmişlerdir.ve burda kendi gelenek ve göeneklerine göre ev ve yaşam kurmuşları. söylenmektedir. hala köyün farklı yerlerinde gayri müslüm mezarlarının bulundugu söylenmektedir.1901 1908 yılları arasında ve sonrasında eşkiyalık bayagı faalmiş burda köylere baskın yapıp mal ve erzak alı konulurmuş. köyün kurban yeri denilen tarafında asıl ismini alma sebebi burda büyük bir çarpişma yaşanmış ve çok insan hayatını kaybetmiş.buranın asıl ismi burdan gelmiştir.sonralarında burda kurban ekeslmek sebebi ile kurban bayramlarında toplu kesim yeri olarakta kullanılmış.güney yeri tabir edilen yerde toprak mahsenlerde o zaman şarap ve mahsul saklanırmış.gayri müslüm vatandaşlar bir bölü sinop merkeze balıkçılıga ve samsuna halıcılık yapmak üzere göç edmişlerdir.bir çoguda toplu olarak göç edmişlerdir.toprak altında bulunan mahsenden göktepe denilen büyük bir magaraya baglantısı oldugu söylenmektedir.içeride büyük bir demirdem mandal bulundugu söylenmektedir.köyden yemene arabistana afrikaya çok vatan evladı gidmiştir çanakkalede birçok köyden şehit yatmaktadır.kurtuluş savaşında köyde ve çevresinde yogun faaliyet yapılmış ve teşkilatı mahsusa'ya çok faydalı oldukları söylenmektedir.o zamanlar sinop ve dikmen nahiyesi kastamunu ya baglıymış.sinop ve ilçeleri kurtuluş şavaşında çok faydalı olmuşlardır.ve Atatürkün taktirini aldıkları söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Islama, mancar, mantı, nokulun, tavuk suyuna teryağlı tirit, mantar yemekleri bu yörenin yemekleri arasındadır.

Köy halkının şiveleri orta karademiz dil grubundan örnekler barındırmaktadır. Yöre ağzına ait bağzı sözcükler altta verilmiştir:

Azıcık: eccük

Bıldır: bir yıl öncesi

Bi sokum: yutulacak en küçük parça

Bi zorlu bi zorlu: çok güzel

Cımbak: çıplak

Cücük: civciv

Çon: Basen

Çot: Bacak arası

Çükündür: şeker pancarı

Enük: köpek yavrusu

Gatık: yağı alınmış yoğurt

Göğsemek: (Büyükbaş Dişi Hayvanlarda)Çiftleşmeye hazır duruma gelmek

İştah: mada

Kısayol:kese

Rezil: irezil

Tirit: yemek suyu

Tosbağa:kaplumbağa

Urba: giysi

Kedi Yavrusu=Kundak

Abi=Gaga

Abla=Cice

Ne Yapıyorsun=Nuşturuyon

Mahne: Bahane

Amca=Emice

Tavuk Kümesi=Pin

Kiler=Hanbar

Fasülye=Pakla

Merdiven=Basak

Balkon=Çıkma

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkezine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 86
1997 133

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009 - Mehmet Ali Özdemir
2004 - Mehmet Ali Özdemir
1999 - Mehmet Ali Özdemir
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]