Gölköy, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 394
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23000

Gölköy, Elâzığ ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elâzığda Kerkük kökenli Bayat Türkmenlerinin kurduğu köylerden birisidir.Osmanlı Arşivlerinde Ermeni köyü iken Ermenilerin köyü terk ederek 17.yüzyılda Amerika-Avrupaya olan göçleriyle boşalan köylerden olduğu sonradan Türkleştirildiği yazmaktadır.Osmanlı döneminde Elâzığ ve çevresini Türkleştirme politikası sonucu Bayat aşireti bu bölgeye iskan edilmiştir.Günümüzde Bayat, Bayatlar, Bayatlı gibi adlarında, çoğunluğu batı Anadolu'da otuziki[8] yer adları görülür. Afyonkarahisar Bayat ve Çorum'un Bayat ilçelerinin, Bolu'nun Bayat köyünün adı bu boyla bağlantılıdır. Ayrıca Urfa ve Elâzığ illerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bir bölümü Adıyaman'ın Şambayat (şam-bayadı) kasabasına,kutluca(fal),kesmetepe(mehmanlı),Çakırhüyük(keysun),Şamuşağı,köseceli,tetirli,akpınar,burunçayır köylerine ve Tut kazası ve köylerine,Gölbaşı kazası ve köylerine vede Adıyamanın Kuyulu(Turuş)köyüne yerleşmiştir. Büyük bir kesim ise İzmir ilinde, Narlıdere civarına yerleşmiştir.Niğde Altunhisar Bayat koyu bulunmaktadır. En büyük kitle ise Konya/Ereğlisi civarında yaşamaktadır. Bugün kendilerine Bekdikler diyen bu insanlar Dulkadirli Türkmen popülasyonunun bakiyeleridir. 4. Murad zamanında Maraş, Elbistan yörelerinden bu bölgeye göç ettirilmişlerdir. Bugün bile bu insanların hayatlarında klasik Türkmen, bozkır yaşamının öğelerine sıkça rastlanır.Ayrıca ziyarete gidenler Köy mezarlığındaki ibrahim efendi isimli büyük bir zatı mutlaka ziyaret etmeleride tavsiye edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

BAYAT TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elâzığ merkezine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007 394
2000 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]