Gölgelendirici

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gölgelendirici, bilgisayar grafiklerinde gölgeleme için orijinal olarak kullanılan (bir görüntü içindeki ışığın, karanlığın ve rengin uygun ışık seviyelerinin üretilmesi) ancak şimdi çeşitli bilgisayar grafiklerinde çeşitli özel işlevler yerine getiren bir bilgisayar programı türüdür.[1] Özel efektler veya gölgeleme ile ilişkili olmayan video post-processing'leri veya hatta grafiklerle ilgisiz işlevleri yapar.

Gölgelendiriciler, yüksek derecede esneklikle grafik donanımı üzerindeki etkileri hesaplar. Çoğu gölgelendirici bir grafik işleme birimi (GPU) için kodlanmıştır, ancak bu sıkı bir gereklilik değildir.[2] Gölgeleme dilleri genellikle, sadece ortak geometri dönüşümü ve piksel gölgeleme işlevlerine izin veren sabit işlevli boru hattının yerini alan programlanabilir GPU oluşturma boru hattını programlamak için kullanılır; gölgelendiriciler ile özel efektler kullanılabilir.

Nihai bir görüntü oluşturmak için kullanılan tüm piksellerin, köşelerin veya dokuların konumu, renk tonu, doygunluğu, parlaklığı ve kontrastı, gölgelendiricide tanımlanan algoritmaları kullanarak anında değiştirilebilir ve harici değişkenler veya dokular tarafından değiştirilebilir program gölgelendirici çağırıyor.[3]

Gölgelendiriciler sinema, bilgisayar üretimli imgeleme, bilgisayar tarafından üretilen görüntüler ve video oyunları görünüşte sonsuz bir dizi efektler üretmek için yaygın olarak kullanılır. Basit aydınlatma modellerinin ötesinde, daha karmaşık kullanımlar arasında bulanıklaştırma, açık renk bloğu, hacimsel ışıklandırma, derinlik efektleri için normal haritalama, bokeh, cel gölgeleme, posterleştirme, çarpma haritalama, bozulma, chroma keying ("mavi ekran / yeşil ekran" efektleri veya Chroma key olarak adlandırılır), kenar algılama ve hareket algılama, psychedelic efektler ve diğerlerinin geniş bir yelpazesi bulunur.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

İki boyutlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Piksel gölgelendiriciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölgelendiriciler, aynı anda, ekrandaki her piksel veya köşe gibi birçok elementi dönüştürmek için yazılmıştır. Bu, paralel işleme gerektirir ki günümüz GPU'ları çok işlemcili tasarımlarıyla buna olanak tanıyarak bu işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlar.

Üç boyutlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Köşe gölgelendiriciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köşe gölgelendiriciler, poligonların köşe noktalarının tanımlanması ve işlenmesini sağlarlar. Bu işlemler işleme sürecinde çalıştırılacak olan ana fonksiyonlar içerisinde gerçekleştirilir. WebGL iş akışının ilk aşamasını oluşturur ve her bir köşe üzerinde bir dizi matematiksel işlem gerçekleştirirler.

Geometri gölgelendiriciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür gölgelendiriciler, grafik iş akışı başlangıcına gönderilen noktalar, çizgiler ve üçgenler gibi yeni grafik ögelerini üretebilir. Geometri gölgelendirici programları köşe gölgelendiriciden sonra yürütülür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]