Gölge Avcısı'nın El Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölge Avcısı'nın El Kitabı
The Shadowhunter's Codex
Gölge Avcısı'nın El Kitabı.jpg
Gölge Avcısı'nın El Kitabı türkçe baskısının kapağı
Yazar Cassandra Clare & Joshua Lewis
Çevirmen Zeynep Arıkan
Ülke ABD
Dil İngilizce
Yayım 29 Ekim 2013 (özgün)
18 Kasım 2014 (Türkçe)
Yayımcı Artemis Yayınları
Sayfa 320
Gölgeavcısı Efsaneleri'ne yardımcı kitap serisi

Gölge Avcısı'nın El Kitabı, Cassandra Clare tarafından yazılan, fantastik bir kurgusal evren olan Gölgeavcısı Efsaneleri'ne yazılmış bir yardımcı kitaptır.[1]

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün Gölgeavcısı Efsaneleri evrenini kapsayan bu kitapta aşağı dünyalı tasvirleri, gölgeavcılarının (Nefilim) derin tarihi ve Konsey hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Aslında Ölümcül Oyuncaklar ve Cehennem Makineleri serilerinde sürekli bir "El Kitabı" olduğundan bahsedilir, işte bu kitap da orada bahsedilen el kitabını merak eden hayranlar içindir.

Seride bahsedildiği gibi bu kitap orijinal olarak 13. yüzyıldan kalmadır, ama şu anki versiyonu Clary'nin elinden yazılma versiyonudur. Ayrıca, kitapta Claryçnin kendi elleriyle çizdiği arkadaşlarının ve ailesinin resimleri de bulunmaktadır. Tabi serilere göre, bu Clary'nin versiyonu olan bu kitaba Simon ve Jace de eklemeler yapmıştır.

Yazarımız Cassandra Clare, bu evrenin büyük hayranları için bu el kitabını hikâyede verilen bütün bilgiler ışığında toparlamış ve düzenlemiştir. Bu kitap bir yandan ansiklopedi, bir yandan tarih kitabı bir yandan da alıştırma kitapçığıdır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kitaba tek eleştiri Booklist'ten gelmiştir ki o da "Seriyi çok yakından takip eden ve edinebileceği kadar ek bilgi edinmek isteyen kişiler için harika bir yardımcı kitap. Clare'in çok büyük hayranlar için kamaşık dünyasını bir araya getirdiği harika bir ek" şeklinde hayranlara kitabı daha iyi açıklayabilmek için söylenmiştir.[2] Ayrıca zaten normal bir roman olmadığından dolayı eleştiri olmaması anlaşılabilir bir durumdur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Shadowhunter's Codex". Cassandraclare.com. 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
  2. ^ "The Shadowhunter's Codex, by Cassandra Clare". Booklist. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]