Gölalan, Canik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gölalan, Samsun sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Gölalan
—  Köy  —
Samsun in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Merkez
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=258011
 - Toplam 661
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=258011

Gölalan, Samsun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bulunan eski belgelerden anlaşıldığı üzre yaklaşık 1300'lü yıllardan bu yana köyde Türkler yaşamaktadırlar. Köy halkı etnik olarak Yörük/Türkmen(Çepni) boylarındandır.Köyün yerleşim yeri zaman zaman aynı bölge içerisinde değişik alanlara taşınmıştır. örneğin beriköy,Kıran tepesi(Gıran)olarak adlandırılan bölgelere konuşlanmış ancak rum baskınlarından dolayı o zamanları sazlık ve bataklık olan yer kurutularak köy şimdiki yerine konuşlandırılıyor düşmana karşı oldukça korunaklı olan köyün sadece 3 adet girişi vardır yol çatı uçurum ve eğri meşe denilen boğazlardır bu boğazlara ikişer nöbetçi konulurmuş ve o köye artık girmek mümkün olmazmış şu anki yol o zamanları yoktur daha sonra tonlarca dinamit patlatılarak dozerle yapılmıştır. köyün kurtuluş savaşında çok etkisi olmuştur türk askerlerine üst olarak kapılarını açmış ve uzun ali,topal yusuf,mahmut çavuş,terkit gibi ünlü çeteleri ile düşmana rahat vermemiştir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı çoğunlukla Türkmenlerden (Çepni,Çebi,Çelebi) oluşmaktadır ve homojen bir nüfus yapısı vardır. Keşkek geleneksel yemeklerin başında gelir. Ayrıca mısır yemekleri köye has yemeklerdendir. pancar yemeği ve mısır çorbası

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun merkezine 18 km uzaklıktadır.Köyün coğrafi yapısı çanak şeklini andırmaktadır. Canik dağlarının uzantısı olan tepelerin arasında, mert ırmağının bir kolu olan akçay'ın hemen yanında kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 661
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle Samsun bölgesinde Gebi Kirazı olarak bilinen ünlü kiraz sadece Gölalan'da yetişmektedir. Son yıllarda geleneksel kirazın yerini fenni kirazlar almıştır. Kirazın yanı sıra,fındık, şeftali,armut,elma, erik gibi meyvelerde yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]