Gölalan, Canik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gölalan, Samsun sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Gölalan
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Canik
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=258011
 - Toplam 661
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=258011

Gölalan, Samsun ilinin Canik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede bulunan eski belgelerden anlaşıldığı üzere yaklaşık 1300'lü yıllardan bu yana mahallede Türkler yaşamaktadırlar. Köy halkı etnik olarak Yörük/Türkmen(Çepni) boylarındandır.Mahallenin yerleşim yeri zaman zaman aynı bölge içerisinde değişik alanlara taşınmıştır. örneğin beriköy,Kıran tepesi(Gıran)olarak adlandırılan bölgelere konuşlanmış ancak rum baskınlarından dolayı o zamanları sazlık ve bataklık olan yer kurutularak köy şimdiki yerine konuşlandırılıyor düşmana karşı oldukça korunaklı olan mahallenin sadece 3 adet girişi vardır yol çatı uçurum ve eğri meşe denilen boğazlardır bu boğazlara ikişer nöbetçi konulurmuş ve o köye artık girmek mümkün olmazmış şu anki yol o zamanları yoktur daha sonra tonlarca dinamit patlatılarak dozerle yapılmıştır. mahallenin kurtuluş savaşında çok etkisi olmuştur Türk askerlerine üst olarak kapılarını açmış ve uzun ali,topal yusuf,mahmut çavuş,terkit gibi ünlü çeteleri ile düşmana rahat vermemiştir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun merkezine 18 km uzaklıktadır.Mahallenin coğrafi yapısı çanak şeklini andırmaktadır. Canik dağlarının uzantısı olan tepelerin arasında, mert ırmağının bir kolu olan akçay'ın hemen yanında kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 661
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle Samsun bölgesinde Gebi Kirazı olarak bilinen ünlü kiraz sadece Gölalan'da yetişmektedir. Son yıllarda geleneksel kirazın yerini fenni kirazlar almıştır. Kirazın yanı sıra,fındık, şeftali,armut,elma, erik gibi meyvelerde yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve her evde telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]