Gökmen Kartal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gökmen Kartal
Doğum adı Gökmen Kartal
Doğum 23 Aralık 1983 (1983-12-23) (37 yaşında)
 Türkiye
Meslekler Müzisyen , Maden Mühendisi
Çalgılar Gitar - Vokal
Etkin yıllar 2001 - günümüz
Müzik şirketi Keygaç

Gökmen Kartal (d. 1983, Adana) Türk rock sanatçısı.

Gökmen Kartal, ortaöğretim yıllarından başlamak kaydıyla rock müziğe ilgi duydu. Eğitim-Öğretim hayatını Adana’da sürdürdü ve öğrenimini Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nden mezun olarak noktaladı. 2000 yılında, kardeşi Akın Kartal, Haydar Koçak ve Burak Boğa ile birlikte ilk amatör grubu olan Maça Dörtlüsü'nü kurdu. 2003 yılında, Gökhan Taş, Orçun Zorlu ve Armağan Çamlıoğlu ile birlikte Hayalperest grubunu kurdu. Adana’da, Mersin’de, çeşitli barlarda ve üniversite şenlikleri ile özel gecelerde birçok kez sahne aldı. Birçok bölgede çeşitli konserler verdi. 2006 yılı sonunda grup dağıldı. 2008 yılı başında ise Hayalperest, Gökmen Kartal, Emre Yurdabak ve Armağan Çamlıoğlu’nun yerlerini aldığı son haliyle yeniden kuruldu. Bir erkek kardeşi var. Hayalperest’in vokalist ve gitaristi. Grubun şarkılarını O yazıyor.

Eğitim Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ve ortaöğretimini Adana'da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Çukurova Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü'ne giriş yaptı. Standart dört yıllık öğrenimini altı buçuk yılda tamamlayarak 2008'in Ocak ayında mezun oldu.

Meslek Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Esas mesleğinin her zaman müzisyenlik olduğu bilinen Gökmen Kartal'ın, maden mühendisliğini de kısa olmakla beraber belirli bir süre sürdürdüğü bilinmektedir. Müzisyenliğinin ilk beste çalışmalarına 1995 yılında başlamıştır. İlk sahnesini baba yadigarı enstrümanıyla, 1997 yılında almıştır. İlerleyen zaman içinde Maça Dörtlü, kısa bir süre bireysel ve Hayalperest ile çalışmıştır. Halen Hayalperest'in vokali ve gitarcısı olmakla beraber grubun şarkılarını o yazmaktadır.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]