Gökhan Kalafat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gökhan Kalafat, (d. 28 Mart 1980 - İstanbul), Türk karikatürist ve ilüstrator.

Çocukluk yıllarını Gaziantep ve Karabük'te geçirdi. Orta halli bir ailenin en küçük bireyi olan Kalafat, resim çizmeye çok küçük yaşlarda başladı. Yaşıtları top oynarken, evde oturup karikatür ve resim yapmaktan büyük mutluluk duyuyordu. Hayalinde büyük bir karikatürist olma fikri ile 1995 yılında ailesi ile birlikte Karabük'ten İstanbul'a yerleşti.

1996 yılında, ilk kez bir karikatürü Gırgır dergisinde yayınlandı. Daha sonra bu dergiye kadrolu olarak girse de, kendi isteği ile 1998 yılında dergiden ayrıldı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümüne girdi. 2003 yılında, HomeTechnology dergisinde, teknolojik ev cihazları ile ilgili ilüstrasyonlar yaptı. 2004 yılında üniversiteden mezun oldu.

2004 yılında Özer Yayınları'nda kitap ressamı olarak başlayan kariyerinde başka yayınevlerine de kitaplar çizerek ismini yayıncılık camiasında duyurdu. Yüzlerce çocuk kitabı resimleyen Kalafat bir yandan da teknolojinin çizim sektörü üzerindeki değişimini yakından takip etti ve dijital boyama alanında kendini geliştirdi.

Aynı zamanda bas gitarist kimliği ile de tanınan karikatürist, üniversite yıllarında Deniz Demiröz ile çalıştı ve birçok konserde yer aldı. 2007 yılında Sahte Cennet isimli rock grubu ile birçok barda ve üniversitelerin bahar şenliklerinde sahne aldı. Lise yıllarından itibaren bağını koparmadığı arkadaşı Burak Akçaoğlu ile Koz isimli rock grubunu kurdu. Grup, Gökhan Durak'ın vokalliğinde 2011 yılında Beklemeye Devam isimli on bir şarkılık albüm kaydını gerçekleştirdi. Bu albümde Koz, pop müziğin duayenlerinden olan Yaşar Günaçgün ile Kör Bıçak isimli şarkı için birlikte çalıştı. 2011'de mikrofonu Çağatay Değirmencioğlu'na emanet eden grup Devam isimli üç şarkıdan oluşan albümlerini piyasaya sürdü.

Müzik dünyasında inişli çıkışlı bir profil çizen Kalafat birçok kez sahne aldı. Müzik, hayatında önemli bir yer tuttu.

Dijital karikatür portre konusunda Türkiye'nin en iyi çizerlerinden biri olduğunu kanıtlayan Gökhan Kalafat, 2018 yılında İngiltere'de yaşama kararı aldı ve Liverpool'a yerleşti. Birçok yabancı şirkete çizimler yapan Kalafat evlidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]