Gököz, Keles

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gököz
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Keles
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 130
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16740
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Gököz, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür. Gököz köyü Bursa ili Keles ilçesi karayolunun 54. kilometresinde, tepede kurulmuş küçük bir yörük köyüdür. Kuruluşuyla ilgili kesin bir tarih olmasa da Osmanlı kayıtlarinda Kite'ye bağli gözükmektedir. 1953 yılında 5 km güneyindeki Keles'in ilce olmasıyla birlikte buraya bağlanmıştır. Özellikle Marem Şah Yaylası ile yayla turizminin gözde merkezlerinden biri olmaya aday köy, Uludağ'ın en muhteşem görülebildiği bir konumdadır. Bilinçli bir toplum olma yönünde ilerleyen köy halkının büyük bir kısmı Bursa'da ve yurtdışında olmasına rağmen kurdukları dernek ile aralarındaki bağı her geçen gün güçlendirmektedirler. Gököz Köyü Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği (GÖKÖZ-DER) Dernek Başkanı : Arif DOĞRU İnternet Adresi: http://www.GokozKoyu.com

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöredeki en eski üç köyden biri olduğu bilinen köyün tarihçesi ile ilgili Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Dairesi Başkanlığına başvuruda bulunulmuştur. Araştırma sonuçlandırılmış ve tercüme edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusunun büyük bir çoğunluğu 50 yaşında üzerindedır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 54 km, Keles ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 130
1997 149

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi başta çilek olmak üzere tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda Gököz-Der'in katkılarıyla köyde meyvecilik teşvik edilmiş ve çok sayıda ücretsiz meyve fidanı dağıtılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]