Gökçe, Aksaray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçe
Aksaray'ınn Türkiye'deki konumu
Aksaray'ınn Türkiye'deki konumu
Lua hatası 390 satırında Modül:Konum_haritası: Boylam için herhangi bir değer sağlandı.
Gökçe'nin Aksaray'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aksaray
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.135 m (3.723 ft)
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 582
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0382
Posta kodu 68010
Resmî site
Yerelnet

Gökçe, Aksaray ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün sınırları içerisindeki bölgede yerleşimin tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Köyün güneydoğusundaki Güvercinkayası Höyüğü'nde yerleşimin M.Ö 5000 dolaylarına kadar uzandığı düşünülmektedir. M.S 1. yüzyıl başlarında Roma topraklarına katılan yerde "Mamaasson" adıyla bir Roma şehri bulunmaktaydı[1]. Roma döneminde Hristiyan Hacılarının Kudüs yolu üzerinde konaklama yeri olarak yerleşimden bahsedilmiştir. Köyde, Hristiyanlar için aziz mertebesinde kabul edilen ve bu köyde doğduğu düşünülen "Mamos" 'un buraya taşınan naaşı için 8. ya da 9. yüzyılda bir kilise inşa edilmiştir. 1800'lü yıllarda kilisenin kalıntıları ve Mamos'un mezarının bulunmasıyla yeniden dini önemini kazandı. 19. yüzyıl ortalarında Müslüman halkın da kutsal görmeye başladığı bu yer Müslümanlar tarafından "Erenler Tekkesi" olarak, burada yattığı düşünülen Mamos'da Pir Şemmas ya da Şemmas Baba adlarıyla anılmaya başlandı. Osmanlı döneminde "Mamasun" adıyla bilinen yerleşim Cumhuriyet döneminde "Gökçe" adını aldı[2].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray'ın doğusunda olan yerleşim ilçe merkezine 25 km uzaklıktadır. Köyün güneyinden geçen Uluırmak üzerine Mamasın barajının inşa edilmesiyle güneyi baraj göl alanına bakmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 669
2000 852
1990 1126

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilkokul bulunmakta olup, faal olarak eğitim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde sağlık ocağı bulunmakla birlikte faal olmayıp, köylüler enyakın aile sağlığı merkezinden faydalanabilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özkan, S., Aksaray İli Arkeoloji Araştırmalarına Toplu Bir Bakış.Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Tarih İncelemeleri Dergisi, 1994. URL:http://tid.ege.edu.tr/dosyalar/IX_1994/TIDIX-1994-06.pdf Erişim: 2016-12-06
  2. ^ Budak, D., Anadolu'da Yaşamış Aziz ve Azize Hayatlarının Dinler Tarihi Açısından Değerlendirilmesi. "Ulusal Tez Merkezi" Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Yüksek Lisans Tezi, Konya-2012. URL:http://ulusaltezmerkezi.com/anadoluda-yasamis-aziz-ve-azize-hayatlarinin-dinler-tarihi-acisindan-degerlendirilmesi/122/. Erişim: 2016-12-06