Gérard Philipe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gérard Philipe
Gerard Philipe Warsaw National Theatre 1954.jpg
Doğum 4 Aralık 1922
Cannes, Fransa
Ölüm 25 Kasım 1959 (36 yaşında)
Paris, Fransa
Meslek Oyuncu
Etkin yıllar 1944-1959
Evlilik(ler) Nicole Fourcade (1951-1959)
Çocuk(lar) 2

Gérard Philipe (4 Aralık 1922, Cannes-25 Kasım 1959, Paris, Fransa), Fransız tiyatro ve sinema oyuncusu. Parlak tiplemeleriyle dünya çapında ün kazanmış, ülkesinin en sevilen ve çok yönlü oyuncularından biri olmuştur.

Hayatı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris Sahne Sanatları Konservatuvarı'na devam etti. On dokuz yaşında Une Grande Fille toute simple adlı komediyle ilk kez Nice'te sahneye çıktı. Paris'e çağrılarak Sadome et Gomorrhe (1942) oyununda rol aldı ve büyük bir başarıyla bir gecede yıldızlaştı. Film teklifleri aldı ve beş yıl içinde sinemadaki tiplemeleriyle uluslararası çapta ün kazandı. İlk rollerinden ikisi, Georges Lampin'in Dostoyevski uyarlaması L'Idiot 'daki (1946; Budala) Prens Mışkin ve Claude Autant-Lara'nın Le Diable au corps'unda (1947, İçimizdeki Şeytan) kendisinden büyük bir kadına aşık olan 17 yaşındaki duygusal genç rolleri, oyunculuk yaşamı boyunca süregidecek ikili imajını belirlemişti. Bu rollerden ilkindeki acı çeken kahraman tiplemesi zekasını ve yaratıcı yeteneğini ortaya koyuyor, ikincisindeyse yakışıklılığı ve gizli cinselliği kendisine ayrı bir hayran kitlesi kazandırıyordu. René Claire, Max Ophüls ve Luis Buñuel gibi büyük yönetmenlerle çalıştı.

Sinemadaki başarısı Philipe'in tiyatroya olan ilgisini azaltmadı. 1947'de Jean Vilar ile birlikte Avignon Festivali'ni gerçekleştirdi. 1951'de Le Cid 'le Théâtre National Populaire'de (TNP; Ulusal Halk Tiyatrosu) sahneye çıktı ve ölümüne değin burada çalışmayı sürdürdü. Albert Camus'nün Caligula 'sı (1945; Caligula), Heinrich von Kleist'ın Prinz Friedrich von Homburg 'u (1951), Alfred de Musset'nin Lorenzaccio 'su (1952), Victor Hugo'nun Ruy Blas 'ı (1954), William Shakespeare'in Richard II 'si (1954) ve yine Musset'nin On ne badine pas avec l'amour oyunlarında çok başarılı oldu. Ayrıca Bertolt Brecht'in Mutter Courage und ihre Kinder (Cesaret Ana ve Çocukları) adlı yapıtının ilk Fransızca sahnelenişinde (1951) rol aldı. SSCB, ABD ve Kanada turnelerine çıktı. 1947'de Brüksel Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Öldüğü sırada Fransa'da oyuncular sendikası başkanıydı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]