Fyodor Çeskonov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fyodor Çeskonov
Kendi dilinde adıErzyancaФёдор Маркелович Чесновковонь
RusçaФёдор Маркелович Чесноков
DoğumFyodor Markelovich Cheskonov
7 Mayıs 1896(1896-05-07)
Pilkovo, Petrovsk ilçesi, Saratov Eyaleti, Rus İmparatorluğu
Ölüm25 Mayıs 1938 (42 yaşında)
Saransk, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti, SSCB
MeslekYazar
DilErzyanca
Vatandaşlık Sovyetler Birliği
EğitimKızıl Profesörlük Enstitüsü
TürEdebi eleştiri, nesir, oyun yazarlığı
Etkin yılları1922-1938

Fyodor Cheskonov (tam adı: Fyodor Markelovich Cheskonov, ErzyancaFyodor Markelovich Chesnovkovon, RusçaФёдор Маркелович Чесноков; 7 Mayıs 1896, Pilkovo, Saratov Eyaleti - 25 Mayıs 1938, Saransk) - Erzyan doğumlu Sovyet yazar, oyun yazarı, edebiyat eleştirmeni. I. Dünya Savaşı'na ve Rusya İç Savaşı'na katıldı. Mordovya edebiyatının kurucularından biriydi.[1][2][3]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fyodor Markelovich Cheskonov 7 Mayıs 1896'da Rus İmparatorluğu'nun Saratov eyaleti, Petrovsk ilçesi Pilkovo köyünde köylü bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Köydeki yerel bir okuldan mezun oldu.

I. Dünya Savaşı'nda Rus İmparatorluk Ordusu'na katıldı ve Almanlara karşı savaştı ve Rus İç Savaşı sırasında Kızıl Ordu'ya katıldı ve Çarlık güçlerine karşı savaştı.

Savaşın sona ermesinden sonra, Cheskonov kendini Mordovya halkına komünizm öğretmeye ve modern Mordovya kültürünü inşa etmeye adadı. 1922'de Moskova'ya taşındı ve yüksek öğrenim gördü. 1924 yılında Cheskonov Kızıl Profesörler Enstitüsü Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu.

1932 yılına kadar Cheskonov, SSCB Halkları Merkezi (Tsentrizdat) Mordovya şubesinde editör olarak çalıştı.

Moskova'da yaşarken Cheskonov, tanınmış Mordovyalı akademisyenler A. Ryabov ve T. Danilov ile birlikte Mordovya dil okulları için ders kitapları hazırladı. Ayrıca "Yakstere teshte" gazetesinin editörü olarak çalıştı (ErzyancaЯкстере теште, AzericeQızıl ulduz). 1933'ten itibaren Saransk'taki Mordovya Kültürel Araştırma Enstitüsü Edebiyat Sektörü'nde kıdemli araştırmacı olarak çalıştı.

1934'te Tüm Sovyet Yazarları Birinci Birlik Kongresi'ne delege oldu. Burada Mordovya edebiyatı üzerine bir rapor sundu.

Fyodor Markelovich Cheskonov 1938'de tutuklandı ve idam edildi. 1956'da Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin 20. kurultayında alınan karar ile beraat etti.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cheskonov ilk çalışmasını 1922'de yayınladı. Hikâyesi "Sire uchitel" (ErzyancaСыре учитель, AzericeQoca müəllim) SSCB'nin ilk yıllarında yaşayan bir köy öğretmeninin düşüncelerini anlatıyordu. Kısa süre sonra pek çok kısa öykü ve deneme kitabı yayınladı: "Veles yavovs" (ErzyancaВелесь явовсь, AzericeKənd ayrıldı, 1926), "Liya kiyava" (ErzyancaЛия киява, AzericeBaşqa bir yol, 1927), "Vasen tolt" (ErzyancaВасень толт, Azericeİlk atəşlər, 1932), "Seçilmiş hekayələr" (RusçaИзбранные рассказы) (1959), "Yeni çağın gurultusu" (RusçaГул нового времени, 1974) vb.

Hikâyeler, denemeler, seyahatnameler, oyunlar ve diğer edebi eserler yazdı.

Eserlerindeki kahramanlar işçi sınıfının temsilcileriydi ve ana temaları devrim, iç savaş, kolektivizasyon, sınıflar arası mücadele, komünist gücün kurulması, dini kalıntılara karşı mücadele ve kültürel devrimdi.

Cheskonov çalışmalarında arşiv belgelerinden ve gözlemlerinden yararlandı.

Fyodor Cheskonov, Mordovya edebiyatında drama türünün oluşumunda önemli bir rol oynamıştır.

1924 yılında E. Okin ve T. Vasilyev işbirliğiyle Moskova'da "Tsentrizdat" da yayınlandı. Bu koleksiyona "Erzyan pyesat" (ErzyancaЭрзянь пьесат, AzericeErzyan pyesi), "Kavto kilyava" (ErzyancaКавто киява, Azericeİki yol), "A mon kedenze palın" (ErzyancaА мон кедензэ палынь, AzericeMən onun əlini öpdüm), "Roki tuvo" (ErzyancaРоки туво, AzericeXoruldayan donuz), "Veluv" (ErzyancaВелув, AzericeBirgə), "Barşinan şkasto" (ErzyancaБарщинань шкасто, AzericeBiyar vaxtlarında), "Kaldorqaut taşto kaytne" (ErzyancaКалдоргауть ташто кайтнэ, AzericePisləşən köhnə həyat) dahildir. Bu çalışmalar devrim sonrası SSCB'yi tasvir ediyordu.

Drama türündeki oyunları zamanın güncel ve akut sorunlarını ve çatışmalarını ortaya çıkardı. Eserleri, önemli sosyal sorunların kapsamı, çatışmaların ciddiyeti ve derin psikoloji ile karakterize edildi. Ayrıca birçok çocuk kitabının da yazarıdır.

Cheskonov, Mordovya edebiyatının ve yaratıcı eleştirinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. Cesareti, tarafsızlığı ve önemi "Avol ansyak kastano" (ErzyancaАволь ансяк кастано, AzericeYalnız böyüməklə deyil, 1931), "Mokşerzyan dramaturgiyadont" (ErzyancaМокшэрзянь драматургиядонть, AzericeMordoviya dramaturgiyası haqqında, 1934) ve "Erzyan folklordont" (ErzyancaЭрзянь фольклордонть, AzericeErzyan folkloru haqqında, 1934) makalelerinde incelenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "К 120-летию со дня рождения Ф.М. Чеснокова" (Rusça). Мордовский республиканский объединенный краеведческий музей им. И.Д. Воронина. 10 Mayıs 2016. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2019. [ölü link]
  2. ^ "Mordvin irodalom" (Macarca). ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet. 12 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2019. 
  3. ^ "Чесноков Федор Маркелович" (Rusça). Библиотека Мордовской литературы. 23 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2019. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]