Fujara

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fujara ( Slovak pronunciation: [ˈfujara] ) [1], tabor boru sınıfından büyük bir üflemeli çalgıdır . Orta Slovakya'da, kontrbas yelpazesinde benzersiz bir tasarıma sahip sofistike bir halk çoban armoni flütü olarak ortaya çıktı.

160 ile 200 cm arasında değişen uzunluğuna (5'3" – 6'6") [2] ve A, G veya F gamına ayarlanmış türleri bulunmaktadır. Ana gövdenin alt kısmında yer alan üç nota deliğine ( parmak delikleri de denir) sahiptir. Ses, fujara'nın ana gövdesinin üst ucundaki fipple adı verilen bir parça tarafından üretilir. Enstrümanın ana gövdesine monte edilmiş, Slovakça'da vzduchovod ("hava kanalı" anlamına gelir) adı verilen daha küçük bir paralel boru aracılığıyla hava fipple'a yönlendirilir. Fujara'yı Temel Frekans'ta çalmak mümkün olsa da, [3] normal çalma tekniği enstrümana aşırı üflenerek yapılır. Ses çemberinin yüksek en/boy oranı nedeniyle (küçük iç çapa karşı büyük uzunluk), çalgıcı, üst tonları kullanarak, yalnızca üç ton deliğiyle diyatonik ölçekte çalabilir. Fujara tipik olarak ayakta, enstrüman dikey olarak tutularak ve genellikle sağ uyluğa yaslanarak çalınır.

Teknik ve rol[değiştir | kaynağı değiştir]

Slovak müzisyen ve enstrüman ustası Ľubomír Párička fujara çalarken
Bir fujara çalgıcısı.

Alışılmadık tasarımı, derin, meditatif bir tını üretir. Süslemeler, genellikle Mixolydian modunda ortaya çıkan temel melodilere geleneksel olarak eklenir. En yaygın iki süsleme türü, tek bir notanın hızla aşırı üflenmesi olan prefuk (Slovakça Slovakçaprefukovať 'aşırı üflemek') ve notaların alçalması anlamına gelen rozfuktur. (Slovakça Slovakçarozfúkať 'üfleyerek saçmak').

Geleneksel olarak, fujara çobanlar tarafından eğlence amaçlı çalınırdı. Bugün fujara, çobanların tarlalarından Slovakya'nın Východná ve Detva kasabalarında halk festivalleri sahnesine taşındı . Enstrüman ayrıca Slovakya'nın sınırları dışına çıkmış ve tüm dünyada, özellikle batı Avrupa ve Kuzey Amerika'daki yerli flüt meraklıları tarafından, çalınmaktadır. Buna rağmen fujara, Slovakya dışında henüz yeteri kadar popülerlik veya tanınırlık kazanmamıştır. Çoğu zaman fujara tek başına çalınan bir enstrümandır, ancak Kubinec ailesi veya Javorová Húžva üçlüsü gibi iki veya üç fujaradan oluşan topluluklar da mevcuttur.

Fujara, 2005 yılında UNESCO'nun İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirasının Başyapıtları listesine eklendi [4] "Fujara ve Müziği", UNESCO tarafından 2008 yılında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne eklendi. [2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Koncovka, fipelli ve yan nota delikleri olmayan başka bir Slovak vurgulu flütü
  • Tabor borusu, diğer 3 delikli halk flütleri
  • Söğüt flütü, yan üflemeli fipple ve yan nota deliği olmayan başka bir armoni temelli halk flütüdür.
  • Kalyuka, yan nota delikleri olmayan, uçtan üflemeli açık borulu Rus üst tonlu flüt

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The ad hoc pronunciation in the UNESCO video, /fˈɑːrɑː/, is incorrect.
  2. ^ a b "The Fujara and its Music": Description, Slideshow, Video 1 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., UNESCO, 2005, 2008. (Accessed 2012-08-12)
  3. ^ "Fujara fingering technique". 4 Mart 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2006. 
  4. ^ "The Fujara and its Music". Masterpieces of the Oral and Intangible Heritage of Humanity (PDF). UNESCO. 2006. s. 86. 17 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 1 Temmuz 2008.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

    UNESCO has also provided a web page showing information about the fujara, but it "has no official status":

Diğer Okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:FlutesŞablon:UNESCO Oral and Intangible Eastern EuropeŞablon:UNESCO Oral and Intangible music