Fuerte de Samaipata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fuerte de Samaipata
UNESCO Dünya Mirası
JscFuerteSamaipata1.jpg
Konum  Bolivya
Kriter Kültürel: ii, iii
Referans 883
Tescil 1998 (22. oturum)
Bölge Latin Amerika ve Karayipler
Koordinatlar 18°10′30″G 63°49′10″B / 18.17500°G 63.81944°B / -18.17500; -63.81944

Fuerte de Samaipata (Samaipata Kalesi), kısaca "El Fuerte" olarak da bilinir, Bolivya'nın Florida ilinin Santa Cruz bölgesinde yer alan bir arkeolojik sit alanı ve UNESCO Dünya Mirası alanıdır. And Dağlarının Bolivya'da kalan tepelerinin doğu yamaçlarında yer alır. Popüler turizm merkezlerindendir. Bölgeye ulaşım, yakınlarındaki Samaipata şehrinden gerçekleştirilir.

Kale yapısı, tam olarak askeri amaçla inşa edilmemiştir, daha çok, Kolomb öncesi döneme ait bir dini merkezdir. Bir İnka mncesi opluluk olan Arawak kökenli Chané insanları tarafından inşa edilmiştir.[1] Tapınağın yanında bir İnka şehrine ait kalıntılar da yer almaktadır. Bu şehir İnkaların güneye doğru genişlemeleri sırasında kurulmuştur. Hem İnka hem de Chanes toplulukları, sürekli olarak Guarani savaşçılarının saldırılarına maruz kalmıştır. Guaraniler, İspanyol kolonilerinin gelişine kadar bölgede hakimiyet kurmuşlardır.[1]

İspanyollar, tapınağın yanına bir yerleşim alanı inşa etmişlerdir. Bölgede, Endülüs mimarisinde kalıntılar görülmektedir. İspanyollar, daha sonra bu yerleşim yerini yıkmışlar ve yakınlarda yer alan, günümüzdeki Samaipata şehrinin bulunduğu yere göç etmişlerdir.

El Fuerte sit alanı, üç farklı kültürün eşsiz mimarisini gözler önüne sermektedirː İnkalar, Chanésler ve İspanyollar.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "El Fuerte de Samaipata." 14 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dünya Mirası Alanı. (16 May 2011 tarihinde erişildi)

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]