Friedrich Kreß von Kressenstein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Friedrich Kreß von Kressenstein
Kress von Kressenstein 1916.jpg
Friedrich Kreß von Kressenstein, 1916
Doğum Nürnberg
Ölüm Münih
Bağlılığı Alman İmparatorluğu Alman İmp.
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmp.
Weimar Cumhuriyeti Weimar Cum.
Hizmet yılları ? - 1929
Rütbesi General der Artillerie
Birimleri 8. Ordu (Osmanlı)
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı

Friedrich Kreß von Kressenstein (tam ad: Friedrich Siegmund Georg Freiherr Kreß von Kressenstein, d. 24 Nisan 1870 - ö. 16 Ekim 1948), I. Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu ordusunda görevli General. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Ordusu'nda yardımcı Alman subay grubunun bir üyesiydi. I. Dünya Savaşı başlamadan Türkiye'ye geldi. Türkiye'de Otto Liman von Sanders'in askeri misyonunun bir parçası oldu. Von Kressenstein, Nürnberg'li soylu bir aileden geliyordu. Babası Georg Kress von Kressenstein (1840-1911) yüksek mahkeme hakimi idi. Von Kressenstein 1888 yılında topçu Sancağı olarak Bavyera ordusuna katıldı.

I. Dünya Savaşı esnasında Kasım 1914 - Aralık 1917 tarihleri arasında Osmanlı Ordusuna bağlı Filistin cephesindeki 8. Ordu'da görev yapmıştır. Filistin'de Cemal Paşa'nın ordusuna katıldı. Birinci ve İkinci Kanal Harekâtı'nı fiilen yönetti. Birinci Gazze Muharebesi'nde (Mart 1917) bir Osmanlı Generali olan Tala Bey ile birlikte Osmanlı savunmasının başındaydı. Bu muharebede İngilizler kendi hataları yüzünden büyük ölçüde yenilgiye uğratıldı. Nisan 1917'de ki İkinci Gazze Muharebesi'nde İngiliz yine yenildi. Üçüncü Gazze Muharebesi'nde de Osmanlı Ordusu'na komuta ederek İngilizlere karşı savaşmıştır.

Kress von Kressenstein, Gazze'yi savunan Türk 8. Ordusunun Komutanı olarak çok tutuldu ve kendisine Prusya'nın en yüksek madalyası olan Pour le Mérite verildi.

Kress von Kressenstein Haziran 1918 tarihinde, Osmanlı-Alman ittifakının parçalanması ile, bağımsızlığından sonra Almanya tarafından korunan Gürcistan'a küçük bir Alman kuvveti ile gönderildi. Abhazya'nın Kızıl Ordu tarafından işgalini önlemek için yardımcı oldu. Aralık 1918'de Gürcistan'ı terk etmek zorunda kaldı.

1929'da Alman Ordusu'ndan emekli oldu. Daha sonraki yıllarda, Bavyera Savaşı ve Ulusal Arşivler ve İngiliz Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü için bir otobiyografik makale yazdı. 1948'de Münih'te öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Friedrich Kreß von Kressenstein İngilizce Wikipedia maddesi