Fribourg (Şehir)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fribourg/Freiburg
Ülke İsviçre İsviçre
Kanton Wappen Freiburg matt.svg Fribourg
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 34,897

Fribourg (Almanca: Freiburg), İsviçre'de, Fribourg kantonunun merkezi kent.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

La Sarine (Saane) Nehrinin derin bir menderesine egemen, korunmalı kesiminde yer alır. 1157'de Zähringen dükü IV. Berthold'un nehir geçidini denetlemek amacıyla kurduğu kent, 1277'de Habsburg hanedanından Rudolf'un oğullarına geçti. 1452'de Habsburg egemenliğinin sona ermesinden sonra, Savoie düklerine bağlandı. 1476'da Burgonya dükü Charles'ın (Korkusuz) Grandson ve Morat'da (bugün Murten) yenilgiye uğratılmasında önemli rol oynadı ve 1481'de tam üye olarak İsviçre Konfederasyonu'na kabul etti. 1798'de Fransız kuvvetlerinin işgaline uğradı ve Helvetia Cumhuriyeti'ne katıldı. 1803'te Napoléon'un Arabuluculuk Yasası'na göre yeniden oluşturulan İsviçre Konfederasyonu'na bağlı kantonlardan biri oldu.

Orta çağ'da kurulan, Katoliklerin oturduğu eski bir ticaret kenti olan Fribourg'un Katolik niteliği, karşı-reform hareketiyle ve daha yakın geçmişteki başka olaylarla (1889'da Katolik Üniversitesi'nin kurulması, 1924'te piskoposluk olması) doğrulanmıştır.

Yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fribourg Katedrali

Kentin en eski bölümü (Le Bourg), nehir kıyısından yüksektedir; Neuveville, Auge ve Planche (Matte) mahalleleri aşağı kenti oluşturur. Bourg'un batısında ve daha yüksek kesimlerde, Places ve Pérolles adlı yeni mahalleler yer alır. Eski mahalleler, Gotik cepheli evleri, 13-17. yüzyıllar arasında kenti tümüyle çevreleyen surları, kule ve kapı kalıntılarıyla hâlâ ortaçağ görünümünü taşır.

Orta çağdan kalma yapılar arasında Fribourg Katedrali (13.15. yy), 15. yüzyıl altar arkalığıyla (reredos) Fransisken tarikatı kilisesi (1281, 1748'de yanilendi), barok üsluptaki altar arkalığıyla eski St. Maurice Augustinus Kilisesi (1255), çok sayıda şapel, eski rahip ve rahibe manastırları sayılabilir. Belediye binası 1506-22'de, kulesi 1642'de yapılmıştır.

La Sarine Nehri üzerinde çeşitli köprüler vardır. Bunların en ünlüsü yedi kemerli Zähringen Köprüsü'dür. Lozan-Cenevre-Fribourg piskoposluk bölgesinin ve bir Katolik devlet üniversitesinin (1889) merkezi olan Fribourg, İsviçre Katolikliğinin odak noktasıdır. Kentteki kiliselerle Sanat ve Tarih Müzesi'nde koruma altında olan çok sayıda sanat yapıtı vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Lozan'dan Bern'e giden ana demiryolunun üzerinde yer alan ve Murten ile Payerne'e giden hatların kavşak noktası olan Fribourg, aynı zamanda bir otobüs ve posta hizmetleri merkezidir. Bern Havaalanı Fribourg'a bir saat uzaklıktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgesel tarım pazarı olan Fribourg'da daha sonra çok yönlü bir sanayi kurulmuştur. Kentte bir dökümhanenin yanı sıra bira, çikolata, mukavva kutu, makine, elektrik donanımı, ağaç ürünleri, giysi ve kimyasal madde fabrikaları bulunur.

Fribourg'un, turistik çekiciliği olan özgün ve güzel görünümlü kesimi, eski kentin tam ortasındadır, ama kent günümüzde, ortaçağdan kalma surların dışındaki platolara doğru yayılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

İki resmî dili olmasına rağmen (Fransızca ve Almanca) halkının büyük bölümü (% 65) Fransızca konuşur, Fransızca'yı, Almanca (% 21.2) ve İtalyanca (% 3.8) izler. İsviçre'nin dil sınırında olan Fribourg'da, 19. yüzyıla kadar Almanca tek resmî dilken, sanayileşmeyle başlayan Fransızların bölgeye göçetmesiyle Almanca zamanla yerini Fransızcaya bıraktı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]