Frezeleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frezeleme makinesi

Frezeleme, bir kesiciyi bir iş parçasına ilerleterek malzemeyi çıkarmak için döner bıçaklar kullanılarak yapılan işleme sürecidir.[1] Bu, bir veya birkaç eksen, kesici kafa hızı ve basınç üzerinde değişen yönlerde yapılabilir.[2][3] Frezeleme, küçük ayrı parçalardan büyük, ağır hizmet tipi takım frezeleme işlemlerine kadar çok çeşitli farklı işlemleri ve makineleri kapsar. Özel parçaların hassas toleranslara göre işlenmesi için en yaygın kullanılan işlemlerden biridir.

Frezeleme, çok çeşitli takım tezgâhları ile yapılabilir. Frezeleme için orijinal takım tezgâhı sınıfı, freze makinesiydi. 1960'larda bilgisayarlı sayısal kontrolün (CNC) ortaya çıkmasından sonra, freze makineleri otomatik takım değiştiricilerle artırılmış freze makineleri, takım dergileri veya karuseller, CNC kapasitesi, soğutma sistemleri ve muhafazalar ile işleme merkezlerine dönüştü. Freze merkezleri genellikle dikey işleme merkezleri (VMC'ler) veya yatay işleme merkezleri (HMC'ler) olarak sınıflandırılır.

Frezelemenin tornalama ortamlarına entegrasyonu ve bunun tersi, torna tezgâhları için canlı takımla ve tornalama operasyonları için ara sıra frezelerin kullanılmasıyla başladı. Bu, aynı çalışma zarfında frezeleme ve tornalama işlemlerini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış yeni bir takım tezgahları sınıfına, çok görevli makinelere (MTM'ler) yol açtı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Practical treatise on milling and milling machines. Brown & Sharpe Manufacturing Company. 1914. 29 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2020. 
  2. ^ A treatise on milling and milling machines. Cincinnati, Ohio: Cincinnati Milling Machine Company. 1922. Erişim tarihi: 24 Ekim 2020. 
  3. ^ Usher, John T. (1896). The Modern Machinist. 2. N. W. Henley. Erişim tarihi: 24 Ekim 2020. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]