Fresca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fresca
150px
Tip Meşrubat
Üretici The Coca-Cola Company
İlk üretim yılı 1999
Değişik biçimleri Kara Kiraz, Vişne Narenciye, Narenciye Limon, Greyfurt, Greyfurt Nane, Limon, Limon ve Şeftali
Fresca2005.jpg

Fresca, The Coca-Cola Company tarafından yapılan diyet greyfurt narenciye meşrubat. İspanyolca'dan Fresca ("taze" anlamına gelir) kelimesini ödünç alarak ilk kez 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtıldı.[1]

1966'da piyasaya sürüldüğünden beri, Fresca Amerika Birleşik Devletleri'nde kalorisiz, kireç ve greyfurt aromalı bir meşrubat olarak pazarlanmaktadır.[2] Fresca, tanıtılmasından bu yana birçok önemli bileşen değişikliğinden geçti. İlk başta 1969'da FDA tarafından yasaklanan ve sakarin ile değiştirilen siklamatlarla tatlandırıldı. Bu NutraSweet marka aspartam ile değiştirildi. 2005 yılı yeniden tasarımı sırasında asesülfam potasyum ikincil bir tatlandırıcı olarak eklenmiştir.

Versiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fresca Meksikada

Latin Amerika'da, Coca-Cola, Fresca'nın şeker tatlandırılmış bir versiyonunu piyasaya sürüyor. 1997 yılında The Coca-Cola Şirketi, bu ürün için göçmen topluluklarından gelen taleplere Fanta Citrus ve Citra olarak ABD'de lanse ederek cevap verdi. Bu bir başarıydı, ancak bunun yerine büyük İspanyol nüfusu olan bölgelerde Coca-Cola'nın Fanta hattında Narenciye aroması olarak satılıyor.[3] Kolombiya ve Arjantin'de tatlandırılmış Fresca'ya Quatro denir ve Fresca'nın renkleri ve logoları kullanılarak pazarlanır.

Güney Afrika'da 1990'ların başında İngiliz-Nijeryalı aktör Hakeem Kae-Kazım'ın "Freska tadı hiçbir şeyden hoşlanmaz" sloganıyla bir dizi renkli reklamı ile Fresca sunuldu. Meşrubat ardından bir kült geliştirildi, ancak satışlar durduruldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]