Frer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir grup keşiş; 2006 yılında Monteagudo Manastırı'nda Augustinian Hatıraları Tarikatı'nın acemileri

Frer, bir erkek kardeş ve on ikinci veya on üçüncü yüzyılda kurulan dindar tarikatlardan birinin üyesi. Bu terim, yalancıların, daha eski manastır tarikatlarının istikrar yeminleriyle resmileştirilen tek bir manastıra bağlılığından, üst düzey bir generalin yetkisi altında uygulanan gezgin havarisel karakterini ayırt eder. Rahiplerin en önemli toplulukları Dominikliler, Fransiskenler, Augustinianlar ve Karmelitlerdir.[1]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Rahipler, manastırdaki sofuluk ve bağlılıktan ziyade topluma hizmet için evanjelik öğütleri (yoksulluk, iffet ve itaat yeminleri) yaşamaya çağrılmaları bakımından keşişlerden farklıdır. Rahipler kendi kendine yeten bir toplulukta yaşarken, rahipler meslekten olmayanlar arasında çalışır ve bağışlar veya diğer hayırsever desteklerle desteklenir.[2] Rahipler veya rahibeler yemin ederler ve belirli bir yerdeki belirli bir topluluğa adarlar. Rahipler, il olarak bilinen daha geniş bir coğrafi bölgeye yayılmış bir topluluğa bağlılık gösterirler ve bu nedenle, genellikle kendi illerindeki topluluğun farklı evlerinde zaman geçirerek etrafta dolaşırlar.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce rahip terimi, Latin Yeni Ahit'te Hristiyan cemaatinin üyelerine atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan Latince frater'den ("kardeş") Norman Fransızcası frere ("kardeş") kelimesinden türetilmiştir. "Fray" bazen İspanya'da ve Filipinler veya Güneybatı Amerika gibi eski İspanyol kolonilerinde, Fray Juan de Torquemada'da olduğu gibi bir başlık olarak kullanılır.

Emirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma Katolik Kilisesi'nde, rahipler veya dindar emirler olarak bilinen iki tür tarikat vardır: Dört "büyük emir" ve sözde "daha küçük emirler".

Büyük emirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lyons'un İkinci Konseyi (1274) dört büyük emirden söz etti:

 • Karmelitler, kahverengi alışkanlıklarını örten beyaz pelerin nedeniyle "Beyaz Keşişler" olarak da bilinirler. 1226'da III . Honorius'tan ve daha sonra 1247'de Innocent IV tarafından papalık onayı aldılar. Karmelitler, tamamen düşünceli bir düzen olarak kuruldu, ancak 1245'te dilenci oldular. Antik Gözlem (O.Carm.) ve 16. yüzyılda Avila'lı Aziz Teresa tarafından kurulan Discalced Carmelites (OKB) olmak üzere iki tür Karmelit vardır.
Farklı gri alışkanlıklarında geleneksel Fransiskenler
 • Fransiskenler, 1209'da kuruldu. Ayrıca "Friars Minor" olarak da bilinirler. Fransiskenler Assisili St. Francis tarafından kuruldu ve 1209'da Innocent III tarafından sözlü papalık onayı ve 1223'te Honorius III tarafından resmi papalık onayı aldı. Bugün, Küçük Rahipler üç koldan oluşur: Küçük Keşiş Tarikatı (Kahverengi Fransiskenler), Küçük Keşiş Tarikatı (uzun sivri kukuletalı Kahverengi Keşişler) ve Gri veya siyah alışkanlıklar giyen Küçük Rahipler Manastırı . Fransisken tarikatına göre, rahip bir rahip veya rütbesi olmayan bir kardeş olabilir.[3]
 • Dominikanlar, beyaz alışkanlıklarının üzerine giyilen siyah mantodan ("cappa") gelen "Rahip Vaizleri" veya "Kara Rahipler" olarak da bilinirler. Dominikanlar, St. Dominic tarafından kuruldu ve 1216 yılında, St. Augustine Yönetimine göre "Ordo Praedicatorum" olarak III . Honorius'tan papalık onayı aldı. 1221'de dilenci bir tarikat oldular.
 • 1244'te kurulan Augustinians ("Küçük Birlik") 1256'da ("Büyük Birlik") genişledi. Ayrıca "St. Augustine'in Hermitleri" veya "Austin Friars" olarak da bilinirler. Kuralları Augustine of Hippo'nun yazılarına dayanmaktadır. Augustinians, 1244'te (Little Union) Papa IV. Innocent tarafından bir dilenci emri olarak çeşitli münzevi gruplardan toplandı. 1256'da (Grand Union) Alexander IV tarafından ek gruplar eklendi.

Daha küçük emirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha düşük emirlerden bazıları:

 • 1198 yılında Trin itarians kuruldu.
 • 1218'de Mercedarians kuruldu
 • 1240 yılında Servitler kuruldu,
 • 1474'te Minimler kuruldu,
 • Üçüncü Düzen Düzenli St. Francis, 1447'de kurulan Franciscan Order'ın bir parçası olan Üçüncü St.
 • 1568'de Discalced Carmelites kuruldu,
 • 1598'de Toledo Bölümü aracılığıyla kurulan Augustinian Recollects Düzeni kuruldu,
 • 1599'da Discalced Trinitarians kuruldu,
 • 1781'de Ceza Tarikatı kuruldu,

Malta Nişanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Malta Egemen Askeri Düzeninde Fra 'terimi (Latince'de "kardeş" anlamına gelen "frater" kelimesinin kısaltması), yemin etmiş olduğu iddia edilen Adalet Şövalyelerine hitap ederken kullanılır.

Diğer Hristiyan geleneklerinde kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rahiplerin (ve kız kardeşlerin) emirleri, Lutheran Fransisken Tarikatı, Ekümenik Fransisken Tarikatı ve Küçük Kız ve Erkek Kardeşler Düzeni gibi diğer Hristiyan geleneklerinde mevcuttur.[4] Anglikan Komünyonunda Anglikan Friars Vaizleri, Aziz Francis Cemiyeti ve Aziz Francis Tarikatı gibi bir dizi dindar grup da vardır.[5]

Terimin diğer kullanımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'a ilk ayak basan Frer'i temsilen yapılmış bir çizim. Yayım tarihi, 1913.

Providence Koleji'nin yanı sıra birkaç lise de rahipleri okul maskotları olarak kullanıyorlar . Major League Beyzbol takımı San Diego Padres, Swinging Friar'a sahiptir ("pedre" aynı zamanda rahibin "baba" unvanı için İspanyolca bir kelimedir; 1769'da San Diego, Junípero Serra yönetiminde İspanyol Fransisken rahipler tarafından kurulmuştur).

Michigan Üniversitesi'nin en eski cappella grubu, Friars olarak bilinen bir erkek oktettir.[6]

Pennsylvania Üniversitesi, Friars olarak bilinen kıdemli bir onur topluluğuna sahiptir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Catholic Dictionary, Revised. Huntington, Ind.: Our Friday Visitor. 1 Nisan 2002. ISBN 978-0879733902. 
 2. ^ Catholic encyclopedia entry for "friar"
 3. ^ ""Is a Friar a Priest or a Brother?", Franciscan Friars, Province of Saint Barbara". 11 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020. 
 4. ^ "Order of Lesser Sisters and Brothers". 6 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020. 
 5. ^ "Order of St Francis". 22 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2022. 
 6. ^ "The University of Michigan Friars :: History". University of Michigan Friars. 31 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010.