Frenk Cafer Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Frenk Cafer Paşa, 1605 ve 1606-1608 dönemlerinde kaptan-ı deryalık yapmış Osmanlı devlet adamı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya'da doğan Cafer Paşa, Türk denizcilerince ele geçirildikten sonra Osmanlı sisteminde yetişti ve hızla yükseldi.[1] 1573-1577 arasında Kıbrıs Beylerbeyliği, ardından Trablusgarp ve Trablusşam Beylerbeylikleri görevlerinde bulundu.

Kaptan-ı deryalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Toskana filosunun 1605 yılında Preveze'ye hücumu

1585 yılında Osmanlı donanmasına katılan Cafer Paşa, Kılıç Ali Paşa ve Yusuf Sinan Paşa'nın altında yetişti ve 1605 yılının başında kaptan-ı deryalığa getirildi. Aynı yılın Mayıs'ında 5 kadırgalık Toskana filosu Preveze'yi, Ağustos'ta ise İspanya bağlaşıklarının 30 parçalık (10 Napoli, 8 Ceneviz, 7 Sicilya ve 5 Malta gemisi) donanması ise başta Dıraç olmak üzere Arnavutluk kıyılarını yağmaladı.

Cafer Paşa komutasındaki 60 parçalık Osmanlı donanması Dıraç'a ulaşmak üzere Korfu açıklarına geldiyse de, İspanya bağlaşıklarının donanmasının çoktan çekildiğini gördü. Bunun üzerine Cafer Paşa Venedik Cumhuriyeti'ne ortak harekât önerdi. Ancak, sözkonusu teklif Adriyatik'i kendi nüfuz sahası olarak gören Venedik tarafından nazikçe geri çevrildi. Müteakiben, Osmanlı donanmasıyla Taranto civarına giderek düşman donanmasını arayan Cafer Paşa, çevrede hiçbir kuvvet göremeyince kışlamak üzere İstanbul'a çekildi. Dönüşünde kaptan-ı deryalık görevinden azledildiyse de, halefi Derviş Mehmed Paşa'nın sadrazamlık görevine tayin edilmesiyle Cafer Paşa da 23 Mayıs 1606'da tekrar kaptan-ı deryalığa getirildi.

1606 ilkbaharında Osmanlı limanlarına yönelik yağma seferlerine çıkmış Toskana ve Malta filolarına karşı 55 parçalık Osmanlı donanmasıyla yeniden Akdeniz'e açıldı. Navarin'de demirleyen ve Malta'ya saldırması beklenen Osmanlı donanmasına karşı İspanya ve bağlaşıkları da Messina'da 49 parçalık bir donanma topladı. Bununla birlikte, iki donanma bir muharebeye girmekten kaçındı.

1607 yılında da hareketsiz kalarak esaslı bir harekâta girişmeyen Cafer Paşa 1608 yılında azledildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Sultan's Renegades: Christian-European Converts to Islam and the Making of the Ottoman Elite, 1575-1610", Tobias P. Graf, Oxford University Press (2017), s.127
Askerî görevi
Önce gelen:
Mustafa Paşa
Kaptan-ı Derya
1605 - 1605
Sonra gelen:
Derviş Mehmed Paşa
Önce gelen:
Derviş Mehmed Paşa
Kaptan-ı Derya
1606 - 1608
Sonra gelen:
Hafız Ahmed Paşa