Frederick von Sachsen (Töton Şövalyesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frederick von Sachsen
Hochmeister
Frederick'in portresi, Genç Lucas Cranach
Töton Şövalyeleri'nin büyük üstadı
Hüküm süresi1498–1510
Önce gelenJohann von Tiefen
Sonra gelenAlbrecht von Preußen
Doğum26 Ekim 1473(1473-10-26)
Torgau
Ölüm14 Aralık 1510 (37 yaşında)
Rochlitz
HanedanWettin Hanedanı
BabasıSaksonya Dükü III. Albert
AnnesiPoděbrady'li Sidonie
DiniKatolik

Friedrich von Sachsen veya Friedrich von Wettin olarak da bilinen Saksonya Dükü Frederick (26 Ekim 1473 - 14 Aralık 1510), 1498-1510 yılları arasında hüküm süren Töton Şövalyeleri'nin 36. Büyük Üstadıydı. Saksonya Dükü III.Albert ve Podebrady'li George'un kızı Poděbrady'li Sidonie'nin üçüncü (ve hayatta kalan en genç) oğluydu.

Torgau'daki büyük kardeşinden yedi ay sonra doğan Frederick, Saksonya'yı yöneten prestijli Wettin Hanedanı'nın küçük kolu olan Albertine soyunun bir üyesiydi. Frederick, Saksonya Elektörlüğü'nü yöneten Ernestine soyundan aynı adı taşıyan kuzeniyle karıştırılmamalıdır. Frederick'in ağabeyi George, Polonya Kralı I. John Albert'in kız kardeşi Barbara ile evlenmiştir.

Töton Tarikatı Devleti, Polonya ile Prusya için uzun bir iktidar mücadelesi içindeydi. Tarikat'ın talihi 15. yüzyıl boyunca azaldı ve Polonya'nın iktidarını elinde tutan Jagiellon hanedanına evlilik yoluyla bağlı birini seçmenin konumlarını güçlendireceğini umdular. Bu yüzden Tarikat kapitulumu Frederick'i 1498'de Büyük Üstat seçti.

I. John Albert, Frederick'i Tarikat'ın varlıklarına saygı göstermesi için çağırdığında, konuyu Emperyal Reichstag'a havale etti. Reichstag, I. John Albert'e, Büyük Üstadın Prusya'da özgürce güç kullanmasına müdahale edemeyeceğini bildirdi. Frederick'in geciktirme taktiklerine, 12 yıllık görev süresi boyunca üç Polonya kralının hızla art arda gelmesi yardımcı oldu.

Frederick, Rochlitz'de öldü. Geleneklere göre, Tarikatın Büyük Üstatları evlenemezdi, bu yüzden ne eşi ne de torunu vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]