Fred M. Vinson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frederick Moore Vinson

Frederick Moore Vinson (22 Ocak 1890 - 8 Eylül 1953) Amerikalı bir avukat ve Demokrat politikacıydı.

ABD hükümetinin üç şubesinde de görev yapan az sayıdaki Amerikalıdan biri olan Vinson, 1924'ten 1928'e ve 1930'dan 1938'e kadar Kentucky'den ABD Temsilcisi olarak, ABD'den DC Devresi için ABD Temyiz Mahkemesi'nde federal temyiz yargıcı olarak görev yaptı. 1938'den 1943'e kadar, 1945'ten 1946'ya kadar ABD Hazine Sekreteri ve 1946'dan ölümüne kadar ABD Yüksek Mahkemesi Başyargıcı olarak görev yaptı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Louisa, Kentucky'de doğan Vinson, lisans ve hukuk derecelerini Danville, Kentucky'deki Center College'dan aldı ve burada okul tarihindeki en yüksek notları aldı. 1913'ten başlayarak şehir avukatı ve 1921'den 1924'e kadar bölge savcısı olarak hizmet vermeden önce Louisa'da iki yıl avukatlık yaptı. 1923'ten 1937'ye kadar ABD Temsilciler Meclisi'nde görev yaptı ve burada Başkan Franklin Roosevelt'in Yeni Anlaşması'nın güçlü bir savunucusuydu. 1937'de Roosevelt, Vinson'ı Columbia Bölgesi için ABD Temyiz Mahkemesine atadı. 1943'te Ekonomik İstikrar Ofisi müdürü olmak için istifa etti ve 1945'te Başkan Harry Truman tarafından hazine sekreteri olarak atanmasıyla sonuçlanan bir dizi başka yürütme organı görevinde bulundu. Hazinede, Vinson müttefiklere ve müttefiklerden savaş sonrası kredi ödemelerinden sorumluydu ve Uluslararası Para Fonu'nu ve Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası'nı başlattı. 1946'da Truman, Vinson Başyargıcı'nı atadı. Vinson, Washington'da cana yakın ve sevilen biriydi ve Yüksek Mahkeme üyeleri arasındaki mevcut gerilimi, özellikle de her ikisi de Şef olmak isteyen Yargıçlar Hugo Black ve Robert Jackson arasındaki düşmanlığı yeniden yaşaması umuluyordu. Vinson yetenekli bir yönetici olmasına rağmen, genel olarak Baş Yargıç Harlan Stone'dan miras aldığı bölücü eğilimleri tersine çeviremedi. Vinson'ın içtihatları, sivil haklar iddialarını desteklediğinde bile genellikle muhafazakardı. Örneğin, Teksas ve Oklahoma'daki lisansüstü eğitim yapısının ayrı ama eşit Plessy - Ferguson standardını ihlal ettiğini belirten Sweatt - Painter (1950) ve McLaurin - Oklahoma (1950) davalarında çoğunluk görüşlerini yazdı. (1896). Aynı zamanda, Amerikan Komünist Partisi liderlerinin Dennis v. ABD (1951) davasındaki mahkumiyetlerini ve çelik ele geçirme davasında Başkan Truman'ın yanında yer alan muhalif görüşünde olduğu gibi, yürütme yanlısı otoriteyi onaylayan güçlü bir anti-komünistti. (v. Sawyer (1952)). Vinson, 1953'te görevi başındayken aniden öldü.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vinson, hukuk kariyerine devam etti ve Birinci Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusunda görev yaptı. Savaştan sonra, 1924'te ABD Temsilciler Meclisi seçimini kazanmadan önce Kentucky 32. Yargı Bölgesi için Commonwealth'in Avukatı olarak görev yaptı. 1928'de yeniden seçimi kaybetti, ancak 1930'da koltuğunu geri aldı ve 1937'ye kadar Kongre'de görev yaptı. Kongrede bulunduğu süre boyunca, Missouri Senatörü Harry S. Truman'ın danışmanı ve sırdaşı oldu. 1937'de Başkan Franklin D. Roosevelt, Vinson'u DC Devresi'nde yargıç olarak atadı. Vinson, 1943'te Ekonomik İstikrar Ofisi Direktörü olduğunda temyiz mahkemesinden istifa etti. Truman, 1945'te Roosevelt'in ölümünün ardından başkan olduktan sonra, Truman Vinson'u Hazine bakanı olarak atadı. Vinson, Anglo-Amerikan kredisinin ödenmesini müzakere etti ve Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası ve Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere savaş sonrası çok sayıda kuruluşun kurulmasına başkanlık etti. Başyargıç Harlan F. Stone'un 1946'da ölümünden sonra Truman, Vinson'ı Yüksek Mahkeme'ye atadı. Vinson, Demokrat partili bir başkan tarafından onaylanan son Başyargıç adayıdır.[1] [2] [3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fred M. Vinson". Laws.com. 28 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2013. 
  2. ^ David Leonhardt (June 2, 2014). "The Supreme Court Blunder That Liberals Tend to Make" 17 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The New York Times. Retrieved June 3, 2014.
  3. ^ Vinson, Youngstown Sheet & Tube Co. v. Bir grev sırasında Truman yönetiminin ülkenin çelik fabrikalarını kontrol etmesine karşı karar veren Sawyer. Briggs v. Elliott sonunda olarak bilinen durumda içine birleştirildi durumda, Brown v. Eğitim Kurulu.