Fred Çakmaktaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frederic F. Çakmaktaş
Yayım bilgileri
YayımcıWilliam Hanna & Joseph Barbera
İlk görünümTaş Devri (1960-1966)
YaratanWilliam Hanna & Joseph Barbera
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıFrederic Çakmaktaş
Önemli takma adlarıyok

Frederic Joseph "Fred" Çakmaktaş ABC'nin orijinal sitkom animasyonlu Taş Devri çizgi filminin kurgusal karakteridir. Eşi Wilma Çakmaktaş ve küçük kızı Çakıl Çakmaktaş'tır. En iyi dostu kapı komşuları Barney Moloztaş ve hanımı Betty Moloztaş, oğulları Bamm-Bamm'dır.

Fred tarih öncesine ait Taşyatağı şehrinde yaşar, dinozorlar arası bir dünya ile modernleştirilmiş yalın ayaklı mağara adamı ve "ilkel" mağara adamlarının öyle modern elverişli telefon, cep telefonu ve çamaşır makinesi ile kullanıldığı versiyonundan yararlanılmış.

Fred çeşitli diğer çizgi filmlerin sevilen aksiyon uyarlama ve reklamlarının yan ürünlerinden beri ortaya çıkmıştır. Uzun yıllar Sezai Aydın tarafından seslendirilmiştir.

Kişiliği ve Mesleği[değiştir | kaynağı değiştir]

Fred'in kişiliği Ralph Kramden nin 1950 de yapılan The Honeymooners televizyon serisi ve Chester A. Riley'in The Life of Riley deki haline benzer. Böylece Ralph çok sevilir, Fred'in ilgili gürültülü sesi, kavgacılığı ve kararlı entrika alışkanlıklarını ilerletmesi onun ailesini biraz yaşatma sınıfında olduğunu gösterir, sık sık planlamadığı sonuçlar olur...

Fred'in bowling e merakı vardır, evinin salonunun çevresinde bilardo, poker ve golf oynar. Fred inanılmaz olarak bowling şampiyonasını beceriklice kazanmıştı; bir macerasında, öyle uzağa çekip gitmişti bale dersini düzenli ilerletmişti onun oyunda lakabı "parlayanayakparmakları" olmuştu.