Franz von Lenbach

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Franz von Lenbach
Franz Seraph Lenbach
Genel bilgiler
Doğum13 Aralık 1836(1836-12-13)
Schrobenhausen, Almanya
Ölüm6 Mayıs 1904 (67 yaşında)
Münih, Almanya
UyrukAlman
AlanıResim
Katıldığı akımlarGerçekçilik

Franz von Lenbach (13 Aralık 1836 - 6 Mayıs 1904), Alman ressam.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenbach, Bavyera'daki Schrobenhausen'de dünyaya geldi. Babası bir masondu. Lenbach'ın da babasının ticari hayatını devam ettireceği ya da bir inşaatçı olduğu düşünülüyordu. Bu yüzden ilk olarak Landsberg'de bir okula daha sonra ise Augsburg'da teknik bir okula gönderildi. Lenbach, hayvan ressamı Hofner'ın çalışmalarını gördükten sonra resim konusuna eğilmeye karar verdi fakat babasından izin alamadı. Augsburg ve Münih'te galerileri gezen Lenbach'ın babası sonunda ressam olması için izin verince kısa bir süre Gräfle'nin atölyesinde resim kopyaladı.

Piloty'nin öğrencisi olana kadar belirli bir teknik geliştirmiş olan sanatçı 1858 yılında İtalya'yı ziyaret etti. Münih'e döndüğünde Weimar'a çağrıldı ve Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde profesör olarak çalışmaya başladı. Kont Schack'la tanışması ve Kont'un kendisine çok sayıda tablo siparişi vermesi sebebiyle görevinden ayrıldı.

Aynı yıl İtalya'ya döndü ve bu şehirde birçok ünlü resim kopyaladı. 1867 yılında ise İspanya'ya giderek Prado Müzesi'nde Velázquez'in tablolarını, Granada'daki müzelerde ise manzara resimleri kopyaladı (1868). Paris Salonu'na da katılan Lenbach bu sergide üçüncülük madalyası aldı. İlerleyen yıllarda Viyana, Münih ve Paris'te sergiler açmaya devam eden Lenbach 1904 yılında vefat etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç Çoban, 1860.