İçeriğe atla

Franz Walter Stahlecker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Franz Walter Stahlecker

Franz Walter Stahlecker (d. 10 Ekim 1900 – ö. 23 Mart 1942), Alman işgali altındaki Doğu Avrupa'da aktif görevde olan Einsatzgruppen A'nın (Holokost sırasında ölüm mangaları) komutanıydı.

1900 yılında Sternenfels'de doğdu. idari bir hukukçu olarak eğitildi. 1919-1920 itibaren Stahlecker, Deutschvölkischer Schutz und Trutzbund ve Organizasyonu Konsolos'unun bir üyesiydi. 1932 yılında Nazi Partisi'ne katıldı. 1934 yılında Württemberg Alman devletinde Gestapo Şefi olarak atandı ve kısa süre sonra Sicherheitsdienst'e (SD) atandı. 1938 yılında Nazi Almanyası'nın Avusturya ile birleşmesinden sonra ve SS-Standartenführer rütbesine terfi edildikten sonra Tuna bölgesi (Viyana) SD şefi oldu. Karl Hermann Frank'ın altındaki Bohemya ve Moravya Protektorasında görevlerde bulundu ve 1940 yılında, Norveç'te, SS-Oberführer rütbesine terfi etti.

Stahlecker Haziran 1941'de, SS-Polis Tümgenerali rütbesine terfi ettirildi. Nazi Almanyası'nın güvenliği, polis ve istihbarat örgütü olan Reichssicherheitshauptamt (RSHA) ile kariyerini sürdürmek umuduyla Einsatzgruppe A komutanlığını devraldı.

Einsatzgruppe A, Kuzey Ordular Grubunu izledi ve Baltık devletleri ve Leningrad'a kadar Rusya'nın bölgelerinde görev yaptı. Einsatzgruppe A'nın görevi Yahudileri, Çingeneleri, komünistler ve diğer "istenmeyen" insanları imha etmekti. 1941 Kış mevsiminde, Stahlecker'in emri altındaki Einsatzgruppe A, 249.420 Yahudiyi öldürdüğünü Berlin'e rapor etti. Franz Walter Stahlecker, Rusya'daki Krasnogvardeysk yakınındaki Sovyet partizanları ile yapılan bir çatışmada, 23 Mart 1942'de öldürüldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Franz Walter Stahlecker İngilizce Wikipedia maddesi