Fransalı Claude

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Claude
Claude'un çağdaş görüntüsü, c. 1520
Bretonya Düşesi
Hüküm süresi9 Ocak 1514 - 20 Temmuz 1524
Önce gelenKraliçe Anne
Sonra gelenIII. François
Fransa Kraliçesi
Hüküm süresi1 Ocak 1515 - 20 Temmuz 1524
Taç giymesi10 Mayıs 1517
Doğum13 Ekim 1499
Ölüm20 Temmuz 1524 (24 yaşında)
Château de Blois
Eş(ler)iKral I. François
Çocuk(lar)ı7
HanedanValois-Orléans
BabasıXII. Louis
AnnesiKraliçe Anne

Claude de France, Türkçe Fransalı Claude, (d. 13 Ekim 1499, Romorantin - ö. 20 Temmuz 1524, Blois), Valois Hanedanı'ndan Fransız Kralı XII. Louis'nin kızı ve tahtın varisi kuzeni I. Fransuva ile evlenerek Fransa kraliçesi oldu. 1514'ten 1524'teki ölümüne kadar Bretonya düşesiydi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Claude, 13 Ekim 1499'da Romorantin-Lanthenay'da Fransa Kralı XII. Louis ve Bretonya Düşesi Anne'nin en büyük kızı olarak dünyaya geldi. Adını, annesinin bir çocuk doğurabilmek ve bu çocuğun da hayatta kalması için dua ederek yardım istediği hristiyan azizi Besançonlu Claudius'tan almıştır. Kraliçe Anne, iki evliliği sırasında en az on dört hamilelik geçirdi ve bunlardan sadece Claudia ile 1510 doğumlu en küçük kız kardeşi Renée yetişkinliğe kadar hayatta kaldı.

Evlilik müzakereleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesinin hayatta kalan oğlu olmadığı için Claude, Bretonya Dükalığı'nın varisiydi . Bununla birlikte, Salic Yasası'na göre, Fransa tacı yalnızca erkek varislere ve onlar aracılığıyla geçebilirdi. Bu yüzden annesi Kraliçe Anne, Kardinal Georges d'Amboise'ın yardımıyla bu soruna bir çözüm buldu. Claude ile gelecekteki Kutsal Roma İmparatoru V. Charles arasında bir evlilik sözleşmesi önerdi.

Bu, Kardinal ve prenses ile Valois dükü arasında bir evlilik fikrini hararetle destekleyen Gié Mareşali olarak bilinen Rohan lordu arasında bir anlaşmazlığa yol açtı.

10 Ağustos 1501'de Lyon'da Claude ile gelecekteki Kutsal Roma İmparatoru V. Charles arasındaki evlilik sözleşmesi Besançon Başpiskoposu François de Busleyden, William de Croÿ, Nicolas de Rutter ve Burgonya Dükü Philip'in tüm büyükelçileri olan Pierre Lesseman tarafından imzalandı. Charles'ın babası sözleşmenin bir kısmında, Kastilya ve Aragon, Avusturya ve Burgonya Malikaneleri'nin tahtlarının bir sonraki varisi olan genç prense Bretonya mirasını vadediyordu.

Buna ek olarak, 1504'te imzalanan ilk Blois Antlaşması, Claude'a XII.Louis'in olasılıkla erkek varissiz ölümü durumunda hatırı sayılır bir çeyiz verdi. Klaudia, Bretonya’nın yanı sıra Milan ve Burgonya Dükalıkları, Blois Vilayetleri ve daha sonra Fransa tarafından işgal edilen Cenova Cumhuriyeti toprakları .  Böylece, V. Charles ve I. François arasındaki gelecekteki rekabetin tüm nedenleri, iki prensin halefi olmadan önce kararlaştırıldı.

1505'te, çok hasta olan, hayatından korkan ve tek varisinin saltanatını tehdit etmek istemeyen Louis XII, Claude'un Charles ile olan nişanını varisi genç Valois dükü lehine iptal etti. Savoylu Louise, Claude'un oğluyla evleneceğine dair kraldan gizli bir söz almıştı. Gié Mareşali'nin zaferini görünce çok öfkelenen Kraliçe Anne, onun Paris parlamentosu önünde vatana ihanetten mahkumiyetini sağlamak için tüm nüfuzunu kullandı.

Bretonya Düşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Claude'un arması.

9 Ocak 1514'te annesi öldüğünde Claude, Bretonya Düşesi oldu ve dört ay sonra, 18 Mayıs'ta 14 yaşındayken Saint-Germain-en-Laye'de kuzeni Françios ile evlendi . Bu birlik ile, XII.Louis'in Mary Tudor ile üçüncü evliliği (9 Ekim 1514'te kutlandı) uzun zamandır beklenen varisi üretmedikçe , Bretonya’nın Fransız tacıyla bir arada kalacağı güvence altına alındı . Bununla birlikte, Louis XII'nin üçüncü evliliği kısa sürdü ve çocuksuz oldu. Louis XII, düğünden üç aydan kısa bir süre sonra, 1 Ocak 1515'te, söylendiğine göre yatak odasındaki çabalarından yıpranmış olarak öldü. Françios ve Claude kral ve kraliçe oldular. Tarihte üçüncü kez, bir Bretonya düşesi Fransa kraliçesi oldu.

Bretonya düşesi olarak Claude, dükalığın tüm işlerini eşine bıraktı. Ancak, Bretonya’nın Fransa'ya dahil edilmesi yönündeki tekrarlanan önerileri reddetti ve bunun yerine en büyük oğlunu düklüğün varisi ilan etti.