Fransız Öpücüğü (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransız Öpücüğü
French Kiss
Yönetmen Lawrence Kasdan
Oyuncular
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 1995, ABD
Süre 111 dk.
Dil İngilizce, Fransızca
Hasılat 102 milyon dolar

Fransız Öpücüğü (French Kiss) 1995 yapımı bir Amerikan komedi filmidir. Lawrence Kasdan‘ın yönettiği filmin konusu Fransa’da geçer. Filmin dış sahnelerini Fransa kırsalındadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikali tarih öğretmeni Kate ile Kanadalı bir doktor olan Charlie evlenme hazırlığındadırlar. Charlie bir konferansa katılmak üzere Fransa’ya gider. Uçma korkusu olan Kate ise ona eşlik edemez. Ne var ki Charlie Fransa’da Julliette adında bir kadınla tanışıp ona aşık olur ve Kate’e telefon açıp ayrılmak istediğini söyler.

Şoke olan Kate uçuş korkusunu yenerek, Charlie’nin kararını değiştirmesi için Fransa’ya gitmeye karar verir. Uçakta yanındaki koltukta Luc adında kaba görünüşlü fakat yakışıklı bir Fransız oturur. Luc aslında polis tarafından aranan bir kaçakçıdır ve Fransa’ya bir üzüm fidesi ile çok değerli çalıntı  bir gerdanlık götürmektedir. Gümrükte yakalanmamak için bu iki değerli malını gizlice Kate’in eşyaları arasına yerleştirir. Gerçekten Kate gümrükten rahatça geçer. Luc’un eşyaları ise kendisini iyi tanıyan polis müfettişi Jean Paul Cardon tarafın didik didik aranır. Sonunda Luc ta serbest kalır. Bu arada Jean Paul Luc’un eskiden bir olay sırasında hayatını kurtardığını söyler. Bu sebepten Luc’a biraz anlayışlı davranmaktadır.

Kate ise Paris’te gittiği otelde Charlie ile Julliette’nin öpüştüğünü görerek fenalık geçirir. Bir hırsız fırsattan istifade edip, Kate'in eşyalarını çalar. Luc polis sorgusundan sonra Kate ile buluşmak için otele geldiğinde olayı öğrenir ve hırsızın kim olduğunu tahmin edip eşyaları bulur. Ne var ki Kate’in kredi kartı ve Luc’un gerdanlığı kayıptır.  

Charlie’nin güneye gittiğini öğrenen Kate Cannes’a giden bir trene biner. Gerdanlığın hala Kate’in eşyaları arasında olduğunu düşünen Luc da aynı trendedir. Luc Kate'nin eşyalarını karıştırmaya çalışsa da başarılı olamaz ve Kate'i kendi köyü La Ravelle'e davet eder. Kate aslında Charlie’nin şarapçılık yapan zengin bir ailenin ferdi olduğunu, fakat kumar sırasında bütün malını kardeşine kaptırdığını öğrenir. Luc gerdanlığı satıp yanında getirdiği üzüm fidesiyle yeni bir bağ oluşturmayı hayal etmektedir.

Kate bir süre Luc’un ailesinin yanında zaman geçirdikten sonra Charlie’nin izini bulur. Ama artık Luc’a tutulmuştur.

Gerdanlığın baştan beri Kate'in esyalari arasında olduğu anlaşılır. Kate Jean Paul ile anlaşarak Luc'u aklamaya karar verir. Gerdanlığı polise teslim eder ve kendi parasıni kullanarak sahte bir satış işlemi yapar. Böylelikle Luc özlemini çektiği üzüm bağına kavuşur.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDB". 21 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2020.